Facebook Google+ Twitter

Po co Szczecinowi Europejska Stolica Kultury 2016?

Patrząc na działania Szczecina, a może raczej ich brak, można mieć wątpliwości, czy miastu naprawdę zależy na zdobyciu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury?

Szczecin wita / Fot. Wincenty SadowskiSzczecin jest jedynym miastem, w którym z inicjatywą ubiegania się o ten zaszczytny tytuł wyszły organizacje pozarządowe, zaś pełnomocnikiem prezydenta miasta i koordynatorem projektu Szczecin Kulturalną Stolicą Europy został niezwiązany z tymi organizacjami Paweł Osuchowski.

Władzom Szczecina przez niespełna 2 lata przygotowań udało się tylko wymienić skonfliktowanego ze środowiskiem artystycznym i kulturalnym koordynatora projektu i zastąpić go Samorządową Instytucją Kultury Szczecin 2016 pod kierownictwem Marka Sztarka, założyć kiepską stronę internetową, wydać mało interesujący miesięcznik Szczecin 20:16. To trochę za mało, gdy nasi kontrkandydaci: Łódź, Warszawa, Poznań budują nowe centra sztuki, teatry, organizują związane z akcją wielkie kompanie informacyjne i duże imprezy kulturalne.

W Internecie znajdziemy oficjalną stronę Samorządowej Instytucji Kultury Szczecin 2016, a na niej, pod poszczególnymi zakładkami: Aktualności, Szczecin 2016, Idea ESK, Katalog wydarzeń, Programy, Animatorzy.

„Aktualności” to kilka aktualnych i nieaktualnych propozycji kulturalnych. „Szczecin 2016” informuje o składzie biura Samorządowej Instytucji Kultury Szczecin 2016. Pod zakładką „Idea ESK” - krótki opis incjatywy. „Katalog wydarzeń” w niewielkim stopniu związany jest w jakiś sposób z ESK 2016, a zakładka „Programy” zawiera nieaktualne wydarzenia z sierpnia i września.

Szukając dalej w Internecie nie znajdziemy znaczących informacji o podjęciu jakichś spektakularnych działań, oprócz ustanowienia 23-osobowej rady programowej, wyborze logo Szczecin ESK 2016 i piosenki „Szczecin – Capital of Art” na hymn Szczecina. A decyzja o nominacji polskiego miasta ma zapaść już wkrótce, na przełomie 2009/2010 r. Czy do tego czasu zdążymy zaistnieć w Internecie i w pamięci europejskiej i polskiej społeczności, aby wybór padł na nas?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.