Facebook Google+ Twitter

Po co Szczecinowi stocznia?

Za komuny Stocznia Szczecińska, port i Zakłady Chemiczne Police stanowiły o obliczu, gospodarce i rozwoju miasta oraz całego regionu.

Po zmianie ustroju i wprowadzeniu gospodarki rynkowej, znaczenie ww. zakładów dla gospodarki Szczecina i regionu znacznie spadło, a upadek stoczni stał się właściwie problemem pracujących w stoczni pracowników. No może nie do końca, gdyż ze względu na liczbę zatrudnionych tam pracowników, rząd był zmuszony do przyjęcia „spec ustawy”, która „osłodziła” utratę pracy przez stoczniowców (chociaż przy upadku stoczni w 2002 r, zwolnieni wtedy stoczniowcy nie odzyskali nawet wszystkich swoich zarobków m.in. mój syn).

Koszt upadku obu stoczni (patrz „spec ustawy”) ktoś wyliczył na pół miliarda złotych, z tego do kieszeni stoczniowców miało trafić ok. 300 tys. złotych. Ktoś inny wyliczył, że stoczniowcy sami mogliby założyć spółkę pracowniczą i wykupić stocznie za odprawy. Rzeczywiście, osiągnięta w sprzedaży cena (161 mil zł) za Stocznię Szczecińską, to chyba tylko cena za grunty i uzbrojone nabrzeża, lub wartość złomu uzyskanego z ewentualnego pocięcia metalowego sprzętu i osprzętu stoczniowego, gdyż wartość ostatnio zamontowanej na pochylni suwnicy bramowej przekracza chyba wartość ceny uzyskanej za stocznię. A w skład majątku stoczni wchodzi jeszcze mnóstwo dźwigów, suwnic, samojezdnych platform, nowoczesnych urządzeń i maszyn, hal, budynków, a przede wszystkim atrakcyjnego terenu i uzbrojonego nabrzeża.

Dzisiaj już wiemy, że nie ma co liczyć w najbliższej przyszłości na powrót nierentownej produkcji statków w Stoczni, trzeba więc pomyśleć jak najlepiej byłoby wykorzystać majątek stoczni i tereny zajmowane przez nią dla potrzeb miasta. Czy miasto Szczecin stać na to, by ktoś obcy wykupił majątek, tereny i uzbrojone nabrzeża stoczniowe za grosze, nie gwarantując uruchomienia w stoczni jakiejś produkcji i zatrudnienia mieszkańców. Czy w interesie miasta nie byłoby wykupienie majątku stoczni, w cenie terenu, na którym działała stocznia. W końcu to bardzo atrakcyjne tereny i uzbrojone nabrzeża prawie w środku miasta, które można by wykorzystać na wiele sposobów: jako specjalną strefę ekonomiczną, dla ewentualnego powiększenia portu, pod miejskie inwestycje lub nawet na zorganizowanie na części terenu skansenu - muzeum budowy statków.

Termin następnego przetargu na stocznie zbliża się szybkim krokiem, tym razem miasto nie powinno przespać sprawy zbycia tak atrakcyjnych terenów w swoim mieście, a jeśliby samo nie mogło wziąć udziału w licytacji stoczni, powinno pilnie zorganizować powstanie jakiejś fundacji, konsorcjum, czy spółki z miastem lub gminą, która wykupiłaby majątek stoczni (przede wszystkim tereny i uzbrojone nabrzeża), a w przyszłości mogłaby wnieść stoczniowe tereny jako darowiznę dla miasta.


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Myśl powinna wyprzedzać działanie. Ktoś, kto wygra przetarg, zakładam posiada plan zarządzania majątkiem tak, aby przyniósł zyski. Jeśli przeliczy się w rachubach, straci własne pieniądze.
Zachodzi pytanie, czy miasto ma taki plan, a przede wszystkim, czy jest w stanie w ogóle wygrać przetarg, czy zdobędzie finansowanie. Obojętnie kto miałby wyłożyć te pieniądze, będzie liczył każdego swojego złotego.
Może więc miast liczyć dni do przetargu, trzeba zacząć od pomysłu na działalność, zainteresować tym instytucje, a wówczas, o ile plan będzie dobry, być może znajdzie się finansowanie. Jeśli akcja miałaby polegać choć w części na " wyciągnięciu" pieniędzy od szczecinian, tym bardziej należy czuć na sobie odpowiedzialność. Nie można wygrać przetargu, nie za swoje pieniądze, a dopiero później drapać się w głowę, co z tym fantem zrobić.

Jasne, łatwo jest patrzeć z boku na kupującego, obgryzać paznokcie i lamentować, że się sprzedało za bezcen.
Trudniej samemu, najpierw ten przetarg wygrać, a później jeszcze na tej operacji zarobić.

Czekać też nie można. Wierzyciele czekają. Już za długo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.