Facebook Google+ Twitter

Po co właścicielowi Cyfrowego Polsatu sieć Plus?

Zygmunt Solorz-Żak otrzymał wyłączność na negocjacje w sprawie zakupu Polkomtela, czyli operatora sieci Plus. Jeden z najbogatszych Polaków w Polsce oferuje za sieć 18 miliardów złotych.

Sytuacja na polskim rynku telekomunikacyjnym jest skomplikowana, co odbija się też na kondycji Polkomtela. Po pierwszym kwartale 2011 r. przychody operatora spadły o 4 proc. i wyniosły 1,76 mld złotych. Zysk netto to 265 mln złotych. Sieć chwali się 14 mln aktywnych kart SIM. Spadek przychodów, który zanotowano już po 2010 r., operator tłumaczył coraz niższą stawką MTR, czyli w praktyce polityką regulacyjną Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Bój o zakup Plusa toczyły trzy strony: właściciel Cyfrowego Polsatu -Zygmunt Solorz-Żak, fundusz Apax i norweska sieć Telenor. Na polu bitwy, decyzją akcjonariuszy został tylko ten pierwszy.

Poważne zagrożenie widzi sieć P4. Jacek Niewęgłowski - Chief Strategy Officer w Play stwierdził, że transakcja będzie oznaczać, iż połowa częstotliwości komórkowych w Polsce znajdzie się w rękach jednego podmiotu. P4 będzie lobbować w UOKiK, by urząd nie dopuścił do przejęcia. Z kolei zdaniem Tomasza Kulisiewicza, analityka z firmy Audytel, w wyniku zakupu rynek spolaryzuje się na dwa silne ośrodki: Solorza z Plusem i Orange z T-Mobile (obaj operatorzy chcą wspólnie inwestować w infrastrukturę). Paradoksalnie najwięcej w wyniku transakcji może stracić właśnie P4, tym bardziej że powoli mija era czerpania zysków z asymetrii stawek MTR.

Zarówno przedstawiciel P4, jak i ekspert mogą mieć rację. Układ sił na polskim rynku telekomunikacyjnym jest praktycznie niezmienny od lat. Gdy 16 marca 2007 r. pojawił się na nim z komercyjną ofertą Play, niewiele osób wierzyło w szanse czwartego podmiotu w sytuacji, gdy rynek został zdominowany i prawie nasycony przez trzech wielkich operatorów. W kwietniu tego roku P4 podało informację, że z usług tej sieci korzysta 5,5 klientów, z czego 2,4 mln posiada numery postpaid.

Czytaj cały tekst w serwisie Technologie Wiadomości24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.