Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27622 miejsce

Po drugiej stronie Bałtyku - Kopenhaga

Kopenhaga- niezwykle urokliwa stolica Danii, położona na Zelandii, jest czwartym co do wielkości miastem Skandynawii. Dzięki licznym kanałom wodnym, Kopenhagę można pomylić z Amsterdamem lub Wenecją.

Złota droga prowadząca do Danii / Fot. Paweł KiliańskiDania składa się prawie z 470 wysp i wysepek, ale tylko ok. 100 zamieszkałych jest przez ludzi (reszta jest albo zbyt mała, albo za bardzo bagienna). Poszczególne wyspy są połączone mostami; niektóre z nich mają długość nawet kilkunastu kilometrów, ale o tym za chwilę... Charakterystycznym krajobrazem tego państwa są niziny, które zajmują prawie 100 proc. powierzchni kraju (najwyższe wzniesienie ma 172 m n.p.m.). Temperatura, jak i sam klimat są bardzo zbliżone do warunków panujących w naszym kraju, jednak można zaobserwować tu wpływ morza Północnego i Oceanu Atlantyckiego.

Na promie fajnie jest...

Jak dojechać do Danii? Najlepszym rozwiązaniem będzie przeprawa promem z polskich portów (np. Świnoujście) lub niemieckich (np. Rostock) we wczesnych godzinach porannych, kiedy słońce wschodzi, bądź zachodzi. Sprawia to niesamowite wrażenie - jak gdyby słońce oświetlało drogę prosto do Danii.

Mosty, mosty, mosty

Jeden z najdłuższych mostów na świecie "Oresund" / Fot. Paweł KiliańskiNa pewno trzeba zobaczyć jeden z najdłuższych mostów na świecie, łączący Kopenhagę, z jej bliźniaczym miastem w Szwecji, Malmo. Wybudowanie wiaduktu "Oresund" o długości... 19 kilometrów, kosztowało ponad 2 mld euro. Cena za przejazd tym prawdziwym kolosem również jest zaporowa - aż 38 euro za samochód osobowy.

Jeśli nie chcemy płacić, dobrze jest pojechać kilka kilometrów za miasto, gdzie mieszkańcy lubią spędzać wolny czas (także tego dnia, pomimo środka tygodnia i południowej pory, wielu ludzi biegało sobie wzdłuż brzegu lub po prostu organizowało piknik) i podziwiać wiadukt z pewnej odległości. Most tego dnia było widać niemal jak na dłoni. Co chwilę przepływały pod nim wielkie statki transportowe, a nad nim przelatywały samoloty, które szykowały się do lądowania na najbezpieczniejszym lotnisku na świecie.

Syrenka - morska piana w KopenhadzeSyrenka z baśni Andersena / Fot. Paweł Kiliański

W przewodniku napisane jest:- ...obowiązkową atrakcją turystyczną, jest "Syrenka" z baśni Andersena, której miłość została odrzucona przez księcia i która w następstwie zamieniła się w pianę morską. Każdy turysta będąc w Kopenhadze musi zobaczyć syrenkę, nie ma po prostu innej opcji. Syrenka leży nad samą wodą i niestety... zawsze znajduje się przy niej
ogromna ilość turystów, z których każdy chce sobie zrobić zdjęcie
ze sławną syrenką.

Warto dodać, że w najbliższym czasie, Kopenhadzka syrenka wyjeżdża na pół roku do Szanghaju na Expo, w którym będzie reprezentować Danię. Na jej miejsce zostanie postawiona miniaturka syrenki, obecnie znajdująca się innej części miasta.

Centrum Kopenhagi prawie jak w Wenecji i Amsterdamiełódką po Kopenhadze / Fot. Paweł Kiliański

Dania leży w Skandynawii. Wielu ludzi nie ma pojęcia, że Kopenhaga jest nazywana drugim Amsterdamem, albo Wenecją północy. Dlaczego? Dlatego, że stolica Danii ma bardzo liczne kanały w centrum miasta, które są bardzo zbliżone właśnie do tych z Wenecji czy Amsterdamu. Dzięki temu, za 6 euro można zwiedzić wszystkie ciekawe zabytki Kopenhagi (w tym także syrenkę), nie wychodząc w ogóle z łódki. Świetne rozwiązanie, dla nieco bardziej leniwych.

Królowa, czarny diament i opera


Pałac książęcy przy Amalienborg, / Fot. Paweł KiliańskiKto rządzi w Danii? Prezydent, premier, może król? Nie, niestety żadna odpowiedź nie jest prawidłowa. Otóż krajem- wyspą rządzi... królowa. Mieszka ona w jednym z pałaców, znajdujących się na placu Amalienborg, do którego przeniosła się w XVIII w. po pożarze swojej poprzedniej rezydencji. Codziennie, punktualnie o godz. 12.00 odbywa się tam zmiana warty, która przypomina tę z Pałacu Buckingham w Londynie. Również żołnierze są wierną kopią swoich Warta prawie jak w Londynie / Fot. Paweł Kiliańskikolegów z Wielkiej Brytanii (prawie identyczne czapki i mundury).

Oprócz tego, z placu Amalienborg widać niedawno wybudowana operę, ufundowaną przez właściciela browaru Carlsberg, Jacobsena. Jeżeli obrócimy głowę o 180 stopni, zobaczymy jedną z największych i najpiękniejszych katedr w Europie, zwaną Katedrą Marmurową. Niedaleko pałacu, znajduje się także zbudowana w ostatnim czasie biblioteka królewska, czyli tzw. "Czarny Diament". Warto A tu mieszka królowa Danii, Małgorzata II / Fot. Paweł Kiliańskiwybrać się zobaczyć ratusz, przy którym usytuowany jest pomnik Jana Andersena.

Chrystiana- Wolne miasto HipisówWielu mieszkańców Kopenhagi, omija tą dzielnicę szerokim łukiem / Fot. Paweł Kiliański

W latach 70., władze Kopenhagi postanowiły przeprowadzić pewien eksperyment socjologiczny. Po opuszczeniu miasta przez wojska, wiele koszar i garnizonów pozostało nie zagospodarowanych, a miasto nie miało pomysłu na ich wykorzystanie. Wówczas, grupa hipisów-squatersów, zaproponowała radzie miejskiej pewne rozwiązanie problemu. Chodziło o utworzenie Wolnego Miasta Chrystianii, gdzie miały mieszkać wyłącznie "dzieci kwiaty". Jedyne opłaty, jakie hipisi mieli ponosić, miały być pieniądze za gaz, wodę i prąd dostarczane do Chrystianii.

Czy eksperyment się powiódł? Niestety nie! Wkrótce do dzielnicy wprowadzili się dealerzy narkotyków, którzy są tam obecni aż do dziś. Zaraz za nimi do wolnego miasta przybyli bezdomni oraz gangi.

Co będzie dalej z miastem Hipisów? Prawdopodobnie, w najbliższym czasie zostanie ono zlikwidowane.

Kilkudniowy wypad do Kopenhagi okazał się bardzo udany, pomimo niezbyt sprzyjającej pogody, stolica Danii naprawdę może urzekać. Warto wspomnieć, iż atmosferę miasta tworzą sami Duńczycy - sympatyczni ludzi, o których mówi się, że chodzą z głową podniesioną do góry. Powoli opuszczam Kopenhagę, którą będę bardzo mile wspominał.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Sympatyczna relacja...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To sobie pozwiedzałam.. ;) Brawo ! :) (5+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuje za ocenki i komentarze ;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło się czyta:) Nie chcę być czepialska, ale ostatnio mam wrażenie, że redaktorzy nie redagują, bo ciągle przepuszczają najbardziej podstawowe błędy:)Tutaj również:D Nie bierz tego do siebie Paweł, pisanie jest rzeczą ludzką, redagowanie zaś boską,jak mawia Stephen King. Redaktorzy, musicie bardziej się starać;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kopenhaga faktycznie jest piękna! Polecam spragnionym sielskich widoczków i wiatru od morza..!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie;) 5!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.