Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20848 miejsce

(P)o Fryderyku Chopinie w Dusznikach - Zdroju

Duszniki - Zdrój są jednym z wielu miast tworzących swoisty "trakt chopinowski". Wybitny polski kompozytor przebywał tu 190 lat temu, ale ślady jego obecności w uzdrowisku widoczne są do dzisiaj.

Tak zwany Dworek Chopina w Dusznikach - Zdroju. / Fot. Krzysztof KrzakDo Dusznik - Zdroju Fryderyk Chopin przyjechał z matką latem 1826 roku jako świeżo upieczony absolwent Liceum Warszawskiego. Dołączyli do przebywającej tu na kuracji (pod opieką hrabiny Ludwiki Skarbkowej) najmłodszej siostry Fryderyka, Emilii, cierpiącej już od najmłodszych lat życia na groźną chorobę (prawdopodobnie gruźlicę), która zresztą spowodowała jej zgon 10 kwietnia 1827 roku w wieku zaledwie 15 lat.

Podróż z Warszawy do położonego na Śląsku uzdrowiska zajęła 16-letniemu Fryderykowi blisko tydzień. Rozpoczęła się 28 lipca i wiodła - jak wynika z korespondencji Chopina do jego przyjaciela, Wilhelma Kolberga, inżyniera i kartografa - przez Błonie, Sochaczew, Łowicz, Kutno, Kłodawę, Koło, Turek, Kalisz, Ostrów, Międzyborz, Oleśnicę, Wrocław, Nimsch, Tak dziś wygląda dom, w którym w sierpniu 1826 roku mieszkał w Dusznikach Fryderyk Chopin. / Fot. Krzysztof KrzakFrankenstein, Wartę i Glatz. Po przyjeździe na miejsce Justyna z Krzyżanowskich Chopinowa wraz z synem zatrzymali się w Domu Bürgla, pensjonacie jak na ówczesne czasy bardzo nowoczesnym i wygodnym, oferującym oprócz noclegów także pełne wyżywienie. Młody chłopak rozpoczyna życie typowe dla kuracjusza znaczone codziennymi spacerami po kurorcie i obowiązkowym piciem zdrojowych wód (ze źródła Laubrunn) z dodatkiem serwatki z koziego mleka i ziół. Chciałby iść w Sudety, ale zostało mu to zabronione ze względu na wątłe zdrowie. Pisze o tym w liście do przyjaciela, Wilusia Kolberga: "Chodzę ja wprawdzie po górach, którymi Reinertz (ówczesna nazwa Dusznik - przyp. KK) otoczone, często zachwycony widokiem tutejszych dolin, z niechęcią złażę, czasami na czworakach, alem jeszcze nie był tam, gdzie wszyscy jadą, bo mi zakazano". Ku przeogromnej swojej radości udało mu się wraz z hrabiostwem Skarbkami zaliczyć wyprawę na górę Einsiedelei, zwaną też Wzgórzem Rozalii, na którą wchodzi się po stu kilkudziesiąt schodach w prostej linii, nieledwie pionowo, z kamieni zrobionych do samego pustelnika, skąd przepyszny widok na całe Reinertz.Sala, w której koncertował Fryderyk Chopin podczas pobytu w Dusznikach. / Fot. Krzysztof Krzak

Clou pobytu Fryderyka Chopina w dolnośląskim uzdrowisku były dwa dobroczynne koncerty wybitnego pianisty w teatrze zdrojowym (dziś zwanym Dworkiem Chopina), tym samym, w którym trzy lata wcześniej wystąpił 14-letni Feliks Mendelssohn. Od 1946 roku w tym XIX-wiecznym dworku wzniesionym według projektu Hermanna Geisslera odbywają się Pomnik Fryderyka Chopina w Dusznikach - Zdroju. / Fot. Krzysztof KrzakMiędzynarodowe Festiwale Chopinowskie (w bieżącym roku odbędzie się on w dniach 5 - 13 sierpnia, a wystąpią na nim m.in. laureaci ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego: Seong-Jin Cho, Charles Richard-Hamelin, Kate Liu i Szymon Nehring). Miejsc upamiętniających pobyt Fryderyka Chopina jest w Dusznikach - Zdrój więcej: poza wspomnianym dworkiem jest też pomnik dłuta Jana Kucza odsłonięty w 150. rocznicę pamiętnego wydarzenia, obelisk z popiersiem kompozytora ufundowany w 1897 r. przez leśnika Wiktora Magnusa i "Pieniawa Chopina". Straszą natomiast ruiny Domu Bürgla, późniejszego ośrodka Funduszu Wczasów Pracowniczych "Nokturn" przy ulicy Zielonej wystawione na sprzedaż, o czym informuje baner z portretem Chopina.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wspaniała możliwość powędrowania Twoimi śladami Krzysztofie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.