Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

(P)o Fryderyku Chopinie w Dusznikach - Zdroju

Redakcja
Tak zwany Dworek Chopina w Dusznikach - Zdroju.
Tak zwany Dworek Chopina w Dusznikach - Zdroju.
Duszniki - Zdrój są jednym z wielu miast tworzących swoisty "trakt chopinowski". Wybitny polski kompozytor przebywał tu 190 lat temu, ale ślady jego obecności w uzdrowisku widoczne są do dzisiaj.

Do Dusznik - Zdroju Fryderyk Chopin przyjechał z matką latem 1826 roku jako świeżo upieczony absolwent Liceum Warszawskiego. Dołączyli do przebywającej tu na kuracji (pod opieką hrabiny Ludwiki Skarbkowej) najmłodszej siostry Fryderyka, Emilii, cierpiącej już od najmłodszych lat życia na groźną chorobę (prawdopodobnie gruźlicę), która zresztą spowodowała jej zgon 10 kwietnia 1827 roku w wieku zaledwie 15 lat.

Podróż z Warszawy do położonego na Śląsku uzdrowiska zajęła 16-letniemu Fryderykowi blisko tydzień. Rozpoczęła się 28 lipca i wiodła - jak wynika z korespondencji Chopina do jego przyjaciela, Wilhelma Kolberga, inżyniera i kartografa - przez Błonie, Sochaczew, Łowicz, Kutno, Kłodawę, Koło, Turek, Kalisz, Ostrów, Międzyborz, Oleśnicę, Wrocław, Nimsch, Frankenstein, Wartę i Glatz. Po przyjeździe na miejsce Justyna z Krzyżanowskich Chopinowa wraz z synem zatrzymali się w Domu Bürgla, pensjonacie jak na ówczesne czasy bardzo nowoczesnym i wygodnym, oferującym oprócz noclegów także pełne wyżywienie. Młody chłopak rozpoczyna życie typowe dla kuracjusza znaczone codziennymi spacerami po kurorcie i obowiązkowym piciem zdrojowych wód (ze źródła Laubrunn) z dodatkiem serwatki z koziego mleka i ziół. Chciałby iść w Sudety, ale zostało mu to zabronione ze względu na wątłe zdrowie. Pisze o tym w liście do przyjaciela, Wilusia Kolberga: "Chodzę ja wprawdzie po górach, którymi Reinertz (ówczesna nazwa Dusznik - przyp. KK) otoczone, często zachwycony widokiem tutejszych dolin, z niechęcią złażę, czasami na czworakach, alem jeszcze nie był tam, gdzie wszyscy jadą, bo mi zakazano". Ku przeogromnej swojej radości udało mu się wraz z hrabiostwem Skarbkami zaliczyć wyprawę na górę Einsiedelei, zwaną też Wzgórzem Rozalii, na którą wchodzi się po stu kilkudziesiąt schodach w prostej linii, nieledwie pionowo, z kamieni zrobionych do samego pustelnika, skąd przepyszny widok na całe Reinertz.

Clou pobytu Fryderyka Chopina w dolnośląskim uzdrowisku były dwa dobroczynne koncerty wybitnego pianisty w teatrze zdrojowym (dziś zwanym Dworkiem Chopina), tym samym, w którym trzy lata wcześniej wystąpił 14-letni Feliks Mendelssohn. Od 1946 roku w tym XIX-wiecznym dworku wzniesionym według projektu Hermanna Geisslera odbywają się Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie (w bieżącym roku odbędzie się on w dniach 5 - 13 sierpnia, a wystąpią na nim m.in. laureaci ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego: Seong-Jin Cho, Charles Richard-Hamelin, Kate Liu i Szymon Nehring). Miejsc upamiętniających pobyt Fryderyka Chopina jest w Dusznikach - Zdrój więcej: poza wspomnianym dworkiem jest też pomnik dłuta Jana Kucza odsłonięty w 150. rocznicę pamiętnego wydarzenia, obelisk z popiersiem kompozytora ufundowany w 1897 r. przez leśnika Wiktora Magnusa i "Pieniawa Chopina". Straszą natomiast ruiny Domu Bürgla, późniejszego ośrodka Funduszu Wczasów Pracowniczych "Nokturn" przy ulicy Zielonej wystawione na sprzedaż, o czym informuje baner z portretem Chopina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: (P)o Fryderyku Chopinie w Dusznikach - Zdroju - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto