Facebook Google+ Twitter

Po godce poznać Ślonzoka. Wieczór autorski Bronisława Wątroby

Współautorzy: Barbara Podgórska

W halembskiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej, miał miejsce wieczór autorski Bronisława Wątroby.

Bronisław Wątroba / Fot. Adam K. PodgórskiZnany i uznany rudzki kolekcjoner notgeldów – dawnych pieniędzy zastępczych, a także medali i odznak, wystąpił w roli fraszkopisarza i autora rymowanek w języku śląskim. Stworzył ich, co przyznaje „bez bicia”, pewnie już setki tysięcy. Z rozbrajającą szczerością powiada, że nie ręczy za zalety literackie owych „dzieł’, ale walor poznawczy i edukacyjny niewątpliwie one mają. To on rzucił hasło: ”Ruda Śląska stolicą fraszki” i nieustannie pracuje by dowieść, że tak właśnie jest, publikując swój dorobek w internecie. Tam też zamieszcza rymowane hasła swojego „Słownika śląskiego”

 / Fot. Adam K. PodgórskiBronisław Wątroba jest gorącym orędownikiem i nieustannym krzewicielem ślonskiej godki. Z jego inicjatywy odbywają się doroczne plebiscyty i przyznawane są tytuły „Pszociel ślónski godki”. Dwa late temu rzucił pomysł, podchwycony przez Związek Górnośląski, by ustanowić i nadawać trójstopniową odznakę ludziom zasłużonym dla śląskiej mowy. To on wreszcie jest inicjatorem dorocznego konkursu poetyckiego, ogłaszanego zawsze przy okazji Barbórki. Sam z powodzeniem startuje w kolejnych edycjach konkursu im. Norberta Bonczyka, a jego utwory trafiły do almanachu „Sznita z bajlagom”. Bohater wieczoru bawił zebranych wierszykami, barwnymi anegdotami i rozlicznymi opowiastkami historycznymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

korek
  • korek
  • 24.03.2011 18:52

Rewelka. Wątroba wielki pisarz :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Halembski
  • Halembski
  • 12.10.2010 15:51

Ten człowiek nie wydał ani jednej książki. Był za to postrachem forów internetowych, zasypując je tonami wierszyków. Np. na gazeta.pl występuje pod nickiem broneknotgeld.

Komentarz został ukrytyrozwiń
rama55
  • rama55
  • 09.10.2010 21:11

Bronek rob tak dali do slonski godki i do nos slonzokow!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Weźcie już tego Wątrobę
  • Weźcie już tego Wątrobę
  • 09.10.2010 00:09

Wydarzenie na skalę świata. Duet Podgórski-Wątroba jak zwykle niezmordowany w autoreklamie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.