Facebook Google+ Twitter

PO i PiS wspólnie wykluczą inne partie z europarlamentu?

"Rzeczpospolita" opublikowała artykuł o nowym pomyśle Platformy Obywatelskiej. Dotyczy on zmiany liczby okręgów wyborczych do europarlamentu z 13 do 6. Próg wyborczy wynosiłby aż 10 proc. Może to uniemożliwić PSL zdobycie mandatów.

 / Fot. PAP/Jacek TurczykJak można przeczytać na stronie "Rzeczpospolitej", Platforma Obywatelska ma nowy pomysł w sprawie ordynacji w wyborach do europarlamentu.

Jak powiedział dla "Rzeczpospolitej" Waldy Dzikowski z PO, decyzja w sprawie ordynacji jeszcze nie zapadła. Pomysł Platformy Obywatelskiej wiąże się z nowym podziałem Polski na sześć okręgów wyborczych z określoną liczbą mandatów, które partie będą mogły zdobyć. Wg informacji "Rzeczpospolitej", trwają rozmowy pomiędzy politykami Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości w sprawie tego rozwiązania.

Dla obu tych partii pomysł jest korzystny, bo może wyeliminować z wyborów mniejsze partie polityczne. Platforma nie musiałaby się martwić o konkurencję ze strony lewicy, a PiS ze strony Solidarnej Polski.

W nowym pomyśle PO na jeden okręg przypadłoby 8-9 mandatów, a próg wyborczy wynosiłby około 10 proc. Z europarlamentu prawdopodobnie wypadłoby Polskie Stronnictwo Ludowe i Solidarna Polska. "Rzeczpospolita" uważa, że ta zmiana może wywołać burzę w koalicji.

Liderom partyjnym najbardziej podoba się wcześniejszy pomysł Platformy dotyczący głosowania na listę krajową. Gdyby była zamknięta, wyborcy nie głosowaliby na konkretnego polityka, tylko na partię polityczną. W takim razie do europarlamentu wchodziłyby kolejne osoby z listy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.