Facebook Google+ Twitter

PO jest za odrzuceniem weta prezydenta do ustawy o "pomostówkach"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-18 14:52

Za jego utrzymaniem jest klub Prawa i Sprawiedliwości, klub Lewicy skrytykował ustawę, ale nie zadeklarował poparcia weta.

Poseł Marek Zieliński z PO powiedział podczas sejmowej debaty nad wetem, że obecny system emerytur pomostowych jest niesprawiedliwy, gdyż zapewnia przywileje niektórym grupom kosztem całego społeczeństwa. Poseł zarzucił prezydentowi, że zawetował ustawę, kierując się niechęcią do koalicji rządowej.

Stanisław Szwed z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że przyjęcie ustawy doprowadzi do sytuacji, w której ludzie zatrudnieni w trudnych warunkach nie będą mieli żadnych przywilejów emerytalnych. Dodał, że po wejściu w życie ustawy dojdzie do sytuacji, w której osoba zatrudniona przez 1 stycznia 1999 roku będzie miała prawo do emerytury pomostowej, a osoba zatrudniona dzień później - już nie. Poseł uznał to za niedopuszczalne. Szwed opowiedział się za przedłużeniem o rok przyznawania wcześniejszych emerytur na obecnych zasadach.

Poseł Lewicy Ryszard Zbrzyzny oświadczył, że ustawa jest niezgodna z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa. Poseł uznał za niemożliwe do przyjęcia ustawowe rozwiązanie, w myśl którego starsze osoby nie będą mogły pracować w szkodliwych warunkach, a młodsze - tak. Zbrzyzny dodał, że przewidziane ustawą emerytury będą bardzo niskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.