Facebook Google+ Twitter

Po kryzysie w USA - belgijsko-holenderski bank Fortis uratowany

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-29 10:02

Jest ratunek dla belgijsko-holenderskiego banku Fortis - jednej z ofiar amerykańskiego kryzysu. Belgia, Holandia i Luksemburg przejęły część jego aktywów, wartą ponad 11 miliardów euro.

Bank, który jest także obecny w Polsce, wpadł kłopoty finansowe po zakupie udziałów w ABN Amro, a z powodu zawirowania na rynkach nie był w stanie wywiązać się ze zobowiązań.

Fortis w krajach Beneluksu dominuje na rynku i rządy trzech państw zdecydowały się go dokapitalizować. Pomoc musiała nadejść, bo pod koniec ubiegłego tygodnia mówiło się o ryzyku utraty płynności finansowej, a akcje banku spadły do najniższego poziomu od połowy lat 90-tych. Z powodu kryzysu na rynkach, Fortis stracił ponad 2 miliardy euro, a klienci zaczęli wycofywać swoje wkłady - w sumie prawie 5 miliardów euro.

Decyzja o nacjonalizacji Fortisa zapadła na nocnym posiedzeniu rządu z udziałem szefa Europejskiego Banku Centralnego, oraz unijnej komisarz odpowiedzialnej za konkurencję. Wśród ratunkowych scenariuszy rozważana była też sprzedaż Fortisa francuskiemu, lub holenderskiemu bankowi, ale ING wycofał się, a BNP Paribas stawiał zbyt wygórowane żądania i do transakcji nie doszło.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.