Facebook Google+ Twitter

Po Łączce czas na Służew i Służewiec. IPN zbada kolejne potajemne miejsca pochówków

Jeszcze w tym roku Instytut Pamięci Narodowej zamierza zbadać teren cmentarza przy ul Wałbrzyskiej i okolice Toru Wyścigów Konnych na Służewcu. To kolejne, po kwaterze "Ł" na Powązkach, miejsca potajemnego pochówku ofiar komunistycznych represji.

 / Fot. By Cezary Piwowarski (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.Cmentarz na ul. Wałbrzyskiej to miejsce, gdzie potajemnie chowano w latach 1946-48 więźniów zabitych na Rakowieckiej. Podejrzewa się, że początkowo nocne pochówki odbywały się na tzw. polu Bokusa, które w późniejszych latach zostało włączone do cmentarza. Jedna z hipotez mówi, że właśnie na Służewie mógł zostać pochowany rotmistrz Witold Pilecki.

Drugie miejsce to teren obok muru Toru Wyścigów Konnych przy ul. Puławskiej. Z informacji IPN wynika, że mogą tam spoczywać ofiary pozbawione życia w latach 1945-1948.

Przeczytaj wywiad z dr hab. Krzysztofem Szwagrzykiem


Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, zwraca uwagę dziennikarzy "Rzeczpospolitej" na trudności związane z pracami w obu miejscach. Nie zachowała się oficjalna dokumentacja na ten temat, a historycy dysponują tylko relacjami z drugiej ręki. Nieco więcej mówią zdjęcia lotnicze, z których można wnioskować, że w tych lokalizacjach chowano ludzi. Pierwsze zadanie to określenie obszaru poszukiwań. Gdy to się uda zostaną podjęte decyzje dotyczące prac ziemnych - tłumaczy Szwagrzyk.

Informacja o tajnych pochówkach przy cmentarzu na Wałbrzyskiej krążyła wśród mieszkańców stolicy przez długie lata. Dyskretnie próbowano przed 1989 r. upamiętnić to miejsce. Pojawił się m.in. drewniany krzyż z napisem "Przechodniu pochyl czoło / Wstrzymaj krok na chwilę / Tu każda grudka ziemi / Krwią męczeńską broczy / To jest Służewiec, to nasze Termopile / Tu leżą ci, co chcieli bój do końca toczyć / Nie odprowadzał nas tu kondukt pogrzebowy / Nikt nie miał honorowej salwy ani wieńca / W mokotowskim więzieniu / Krótki strzał w tył głowy / A potem mały kucyk / Wiózł nas na Służewiec". Wiersz stał się również elementem pomnika poświęconego pamięci niezidentyfikowanych ofiar.

Czytaj także: W piątek poznamy nazwiska kolejnych ofiar pochowanych na Łączce


Pochówki na Służewie poprzedzały te, które odbyły się później na Łączce. Od wiosny 1948 r. właśnie teren wojskowego cmentarza na Powązkach stał się kolejnym na terenie Warszawy miejscem grzebania ciał więźniów komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Podobnych miejsc jest wiele. Wymienia się m.in. okolice lotniska Chopina, cmentarz Bródnowski, teren przy murze więzienia mokotowskiego, a także cmentarz w Sochaczewie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.