Facebook Google+ Twitter

Po masztach błądzi nasz wzrok

W Szczecinie rozpoczęło się gorączkowe odliczanie godzin do finału The Tall Ships' Races, który w tym roku, wyjątkowo, odbędzie się w Szczecinie. Ostatnie decyzje, pospieszne prace porządkowe i pełne niepokoju oczekiwanie - byle do soboty!

Oficjalne logo The Tall Ships' Races 2007 / Fot. Sail Training InternationalIdea "szkoły pod żaglami" zrodziła się już w latach 50., w Anglii. Była to próba uratowania przepięknych statków żaglowych, skutecznie wypieranych z mórz i oceanów przez wielkie "mechaniczne potwory".

Regaty i zloty to wielkie święto żeglarzy - zwłaszcza młodych, bo przepisy wymagają, aby połowa załogi była w wieku 15-25 lat. Dla międzynarodowej braci otwierają się miasta, a sportowe zmagania, marynarskie gry i zabawy, biesiady w pubach i na ulicach wciągają także mieszkańców i turystów, którzy specjalnie przyjeżdżają na zloty. Bo jest to wyjątkowa okazja do poznania tradycji, poczucia klimatu pracy oraz życia na dawnych i współcześnie budowanych żaglowcach, przeżywających dzisiaj swój renesans. A "poczuć wiatr w żaglach" można również śpiewając szanty, słuchając "morskich opowieści" czy oglądając parady żaglowców żegnających gościnne porty. – czytamy na stronie zlotu.

W tym roku, w Szczecinie, pojawią się takie "sławy", jak: niemiecki "Alexander von Humboldt", rosyjski gigant "Sedov", czy norweski "Christian Radich". Polskę reprezentować będzie blisko 20 żaglowców, m.in. "Dar Pomorza" i "Fryderyk Chopin". Wszystkie "białe ptaki" zacumują już 3 sierpnia przy szczecińskich nabrzeżach. W trakcie trwania finału będą one otwarte dla zwiedzających.

Organizatorzy zapewniają turystom 4 dni wypełnione rozrywkami: od wesołego miasteczka, przez jarmark, targi Expo-Nautica, konferencje naukowe, po liczne koncerty (popowe, rockowe, folkowe i, rzecz jasna, szantowe).

Okazje takie, jak ta, niezwykle rzadko się trafiają. Dlatego serdecznie, w imieniu organizatorów, zapraszam do Szczecina wszystkich miłośników wiatru i wody - tych dużych i tych jeszcze małych.

"To spotkaj się z wodą,
To spotkaj się z żaglem.
Żeglarską przygodą
Twój świat zabrzmi nagle."
*

***

Strona zlotu
Program zlotu
Sesja naukowa o Meleville'u i Conradzie

Tytuł artykułu to parafraza słów "Po masztach błądzi ich wzrok" z piosenki "Powrót do domu" (repertuar zespołu Mietek Folk; sł. i muz. Krzysztof Lebionko);
*cytat z piosenki "Spotkaj się z żaglem" (zespół EKT Gdynia, sł. Mirosław Kowalewski, muz. Jan Wydra)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

nmppjbwe
  • nmppjbwe
  • 13.07.2011 10:57

xSUiz1 <a href="http://wsklnzgoopnu.com/">wsklnzgoopnu</a>, [url=http://welfthzyyvzx.com/]welfthzyyvzx[/url], [link=http://ncjfxtupchrc.com/]ncjfxtupchrc[/link], http://hdgmrfgntfkz.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

pierwsze żaglowce już w Świnoujściu - zapraszam do galerii na stronie floos.pl - żegluga śródlądowa - portal informacyjny - http://floos.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=126&Itemid=122

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pojawiła się interaktywna mapa szczecińskiego nabrzeża z miejscami cumowania żaglowców biorących udział w regatach "The Tall Ships' Races".

Mapa zawiera m.in opisy, zdjęcia i odnośniki do stron wszystkich żaglowców.

Warto obejrzeć: http://szczecin2007.centrologic.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fotogaleria będzie, a i owszem. Nawet może 2-3, bo osobno będą żaglowce, koncerty, wydarzenia itd. Drżę z niepokoju, bo pogoda się spsiła, ale... damy radę!!! :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli podziwiać fotogalerię z tego fantastycznego wydarzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

'''''\^ o ++ o /''''
~~\_______/~~

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od zeszlego piatku do poniedzialku zaglowce cumowaly w Sztokholmie. Niektore naprawde pokazne. Sedov faktycznie robi duze wrazenie:) Plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super! Plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.