Facebook Google+ Twitter

Po maturach wielka laba czy ciężka praca?

Większość tegorocznych maturzystów najgorszy stres ma już za sobą. Postanowiliśmy dowiedzieć się, jakie mają plany na najbliższe wakacje: nieograniczony wypoczynek czy próba znalezienia wakacyjnej pracy? A może jedno i drugie?
Przed maturzystami prawie 4-miesięczne wakacje. Perspektywa tak długiego wypoczynku działa wręcz elektryzująco, szczególnie po długich i wyczerpujących egzaminach. Jednak w większości młodzi ludzie nie planują poprzestać na obijaniu się. Zamiast tego wolą znaleźć pracę wakacyjną (przynajmniej na miesiąc) dającą możliwość zarobienia pieniędzy na własne wydatki, a także zdobycia niezbędnego doświadczenia.

Coraz większą popularnością cieszą się wyjazdy typu "work and travel", które umożliwiają młodemu człowiekowi podjęcie legalnej pracy za granicą oraz zwiedzenia kraju docelowego. Jak twierdzi pani Anna Tomczyk z biura firmy Work And Travel USA, w ofercie dominują propozycje pracy w sektorze turystyczno-usługowym (m.in. hotele, bary, parki rozrywki). Firmy tego rodzaju mają podpisane kontrakty z pracodawcami zagranicznymi, co gwarantuje, że praca będzie legalna i pewna.

Work And Travel przeznaczone jest dla studentów, jednak istnieje wiele firm działających na podobnych zasadach, których oferta skierowana jest dla osób nieco młodszych (jednak trzeba mieć ukończone 18 lat). Niestety, aby wziąć udział w tego typu wyjeździe, należy dysponować kwotą przynajmniej ok. 5 tys. zł. Z pewnością taka suma będzie stanowić barierę dla wielu przyszłych studentów. Niezbędna jest również dobra znajomość angielskiego i umiejętność radzenia sobie w nowych okolicznościach. Agencje typu "work and travel" są w stanie załatwić za nas wszelkie formalności. Będąc na miejscu, w praktyce trzeba umieć samemu o siebie zadbać.

Niezbyt optymistycznym wydaje się być najbardziej oczywisty w tej sprawie fakt wyjazdu za granicę - na razie w Polsce nie ma aż takich perspektyw zarobkowych dla młodego człowieka bez doświadczenia. Przeciętna stawka dla studenta pracującego w barze wynosi w Warszawie ok. 3 zł za godzinę plus napiwki, w Europie Zachodniej 6-7 euro. Nic dziwnego, że najrozsądniejszym wyjściem jest próba połączenia odpoczynku z pracą za granicą, co deklaruje znaczna część maturzystów i studentów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.