Facebook Google+ Twitter

Po maturze słów kilka

Naturalna w dzisiejszej cywilizacji, nieustanna walka o punkty, w pewnym sensie dobiegła końca. A przynajmniej kolejna jej edycja. Czy matura faktycznie jest potrzebna do uzyskania zawodowego spełnienia?

Ogólne zadowolenie po ogłoszeniu wyników wśród zdających nie jest wysokie. Zdecydowana większość maturzystów, marzyła o pięknych procentach, które godnie ozdabiałyby kolejny świstek w naszym życiu. Niestety, nie wszystkim owe pragnienia się spełniły. Jednostkowo można uznać to za porażkę. Lecz jak wygląda temat spojrzeniem ogółu?

Według prostego rachunku matematycznego wynika, że czym mniej zaliczonych arkuszy, tym mniej kandydatów na studia. Mniejsza konkurencja podczas rekrutacji na wyższe uczelnie dla wielu bywa pomocna. Liczba absolwentów zapewne jeszcze spadnie, a co za tym idzie, procent konkurentów wysyłających CV, do licznych firm będzie również mniejszy. Gdy danych fachowców jest mniej, pracodawca zmuszony jest przyciągnąć potencjalnych pracowników. Najczęściej chodzi głównie o kwestie finansowe. Obecnie można zaproponować minimalną kwotę, mając świadomość, że na owe miejsce jest jeszcze kilkaset innych chętnych z równie interesującym dyplomem.

W grę wchodzi jeszcze drugie podejście do walki, czyli poprawka z niezdanego przedmiotu. W obecnym systemie szkolnictwa wymaga się wszystkiego od wszystkich. Matematyk powinien poprawnie interpretować wiersze, natomiast przyszły poeta, obeznany powinien być w kosinusach. Z czego wynika, że przyszły Mickiewicz, musi najpierw zaliczyć matmę, by tworzyć poezje. Cóż, wszystko jest możliwe. Ewentualnie przyszłe tomiki dotyczyć będą wzorów geometrycznych.

Czym jest matura? Jak mawiał pewien polityk, matura pełni funkcje odsiewu. Segregacji zdolnych od tych mniej rozgarniętych. Kilka stresujących godzin decyduje często o zawodowej karierze młodego człowieka. Szczęśliwy traf lub chwila zamroczenia również się zdarzają. Poza tym to jedynie kolejny egzamin w naszym życiu, który dzisiaj zdaje się masowo. Matura jest przepustką na wyższe uczelnie, prawdopodobnie w takim celu została stworzona. Dlaczego więc zdają maturę uczniowie, którzy z góry zakładają, że na owe studia się nigdy nie wybiorą?
Czy prawo jazdy robi ktoś, kto nigdy za kierownicą usiąść nie będzie chciał?

Jaki los czeka tych, którzy polegli w boju? Mają dwa wyjścia. Udać się w poszukiwaniu pracy bądź założyć własną działalność gospodarczą, by w przyszłości zatrudniać rówieśników absolwentów. Tu jest Polska, czyli wszystko jest możliwe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

". czyli ponad 100 tys idzie do pracy za niższą płacę. "

Brak matury nie oznacza mniejszej pensji. Wszystko zależy od kreatywności człowieka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Rumunii 44% zdało maturę i tam mają problem krajowy. Zdawało ponad 220 tys czyli ponad 100 tys idzie do pracy za niższą płacę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz Szachowski
  • Janusz Szachowski
  • 05.07.2011 10:15

Podzielam Pański pogląd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.