Facebook Google+ Twitter

"PO może stracić pozycję lidera". Wywiad Markiem Jurkiem

Marek Jurek, prezes Prawicy Rzeczypospolitej, marszałek Sejmu V kadencji, o kapitulacji Pawlaka, roli Palikota, przywództwie Kaczyńskiego i przebudzeniu narodu polskiego.

 / Fot. Lowdown, licencja CC 3.0Paula Radwanowicz: Czy premier Waldemar Pawlak skapitulował?
Marek Jurek: W istocie tak. Uzyskał jedynie drobny element pozytywny tzn. płacenie składek ZUS-owskich dla kobiet na urlopach macierzyńskich, natomiast w kwestii samych emerytur skapitulował zupełnie. Emerytury krótsze, za które emeryci sami, ze swoich ostatecznych emerytur, mają płacić, to nie jest żaden rzeczywisty kompromis. To częsty w polityce pozór kompromisu, który ma stworzyć wrażenie, że obie strony zachowały swoje poglądy. Nie jest to ostatni spór wewnątrz tej koalicji, jej dekompozycja będzie dalej postępować.

Tym razem Ruch Palikota nie był potrzebny. Zbigniew Girzyński (PiS) uważa że „palikociarze są pomagierami PO w Sejmie i że jeśli ktoś uważa, że to opozycja to jest naiwny”.
Stały nacisk Palikota może doprowadzić w końcu do rozpadu koalicji. Sytuacja, w której premier w każdym sporze będzie używał Ruchu Palikota do pacyfikacji PSL-u, stworzy w koalicji sytuację na dłuższą metę nie do zniesienia.

Janusz Palikot trzyma los Platformy w swoich rękach?
Tak, może doprowadzić nie tylko do rozpadu koalicji, ale i do rozpadu Platformy, bo ciągle jest tam sporo ludzi, którym trudno będzie zaakceptować uzależnianie polityki państwa od formacji tak otwarcie odrzucającej podstawowe wartości społeczne.

Prawica Reczypospolitej, Polska Plus, PJN, Solidarna Polska. Partie prawicowe w Polsce, zamiast się łączyć, dzielą się.
W Polsce mamy partie, które są wyrazem rzeczywistych postaw społecznych i partie zrodzone tylko z ambicji swoich liderów. Są to rzeczywistości niewspółmierne. Prawica Rzeczypospolitej, jedyna partia jednoznacznie i aktywnie opowiadająca się za zasadami cywilizacji chrześcijańskiej, pokazała, że prawica się łączy. Zawarliśmy partnerskie porozumienie z Prawem i Sprawiedliwością, w którym zbudowaliśmy sytuację podobną do węgierskiej. Jest masowa partia popierana przez patriotycznych, antykomunistycznych wyborców i partia chrześcijańsko-konserwatywna, która gwarantuje obecność postulatów chrześcijańskich w działalności tego szerokiego obozu politycznego. To znak, że jest możliwa głęboka zmiana polityczna w państwie. Prawica, która ma ideowe kompleksy, która odwraca się od aktywnych środowisk chrześcijańskich, bo zakłada, że i tak muszą na nią głosować - z reguły prędzej czy później traciła w Polsce poparcie społeczne. Tak było z rządem profesora Buzka. Ten odważny krok, zbliżający polską opozycję prawicową do modelu partii republikańskiej albo do dzisiejszej koalicji rządowej na Węgrzech, to autentyczny zwiastun wiosny prawicy.

Pan jako pierwszy pokazał, że można się zbuntować, zakwestionować przywództwo Jarosława Kaczyńskiego i otwarcie mu się przeciwstawić. Czy to dało „zielone światło” politykom do tworzenia własnych partii?
Jest zasadnicza różnica między naszym odejściem z Prawa i Sprawiedliwości, a wszystkimi późniejszymi secesjami. My odeszliśmy ze względu na zobowiązanie społeczne, na brak dostatecznego i praktycznego zaangażowania PiS w promocje konstytucyjnych zmian, które miały potwierdzić, że Polska jest państwem cywilizacji życia. Nie kwestionowaliśmy przywództwa Jarosława Kaczyńskiego. Ja, do ostatniego dnia działania w PiS-ie, uważałem że przywództwo, które jej zapewnił, było mocną stroną partii, mocną stroną polskiej prawicy w ogóle. Było też znacznie lepszym modelem kierowania obozem politycznym niż model AWS-owski, prowadzący do niekończących się sporów. Nasz spór dotyczył polityki Jarosława Kaczyńskiego, a nie jego przywództwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Wiki
 • Wiki
 • 17.04.2012 20:17

Panie Jurek,tak bezpłciowego,beznamiętnego i beznadziejnego faceta,jak Pan,w życiu nie spotkałam! Do tego jest Pan,delikatnie mówiąc,nie za mądry!! Więc,po co Pan zabiera głos,jak tak naprawdę nic Pan nie ma do powiedzenia mądrego?!

Komentarz został ukrytyrozwiń
ala
 • ala
 • 17.04.2012 17:18

jesli tak było to na tematy moralnoetyczne jurek nie powinien sie publicznie wypowiadać

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 17.04.2012 17:17

marek jurek to zakłamany polityk popierał zbrodniarza pinocheta nawet był w tej sprawie w londynie chyba z kaminskim ..słowem skandal moralnoetyczny...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rozsądny
 • Rozsądny
 • 17.04.2012 17:07

Bo nie wszyscy myślą pod dyktando Jarosława i z wolą ojca Rydzyka .

Komentarz został ukrytyrozwiń
BM
 • BM
 • 17.04.2012 16:32

Oczywiście że platforma musi stracić władze bo ile można ludziom obiecać zielone wyspy ale pan panie Jurek razem z panem prezesem krajem rządzic nigdy nie będziecie wybijcie to sobie raz na zawsze z gLowy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tusk wyhodował sobie twardy elektorat urzędników sowicie opłacanych z budżetu państwa. Póki będzie ich zasilał obfitymi premiami, trzynastkami i czternastkami może spać spokojnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kutas
 • kutas
 • 11.04.2012 11:40

wedlug wszelkich znakow na ziemi i na niebie platforma ma sie dobrze.wprowadza niepopularne reformy ktore poprzednie rzady baly sie wprowadzic tak troszczac sie o swoj wizerunek.codzienne slupki by bron Boze nie zaczely spadac.dzisiaj rzad robi swoje czyli rzadzi zajmuje sie gospodarka sluzba zdrowia szkolnictwem rozwojem infrastruktury poprawa poziomu zycia wszystkich obywateli.kto tego nie widzi to jest jego problem.marek jurek ma wizje by polska rzadzil kosciol kler a najlepiej to juz rydzyk.ale w swoich marzeniach jest coraz wiecej odosobniony.inaczej nie powrocilby na kolanach do jaroslawa

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ierana K
 • Ierana K
 • 11.04.2012 09:27

Dziwi mnie że Platforma mimo wszystko jest liderem w sondażach! Po tych tragicznych rządach jest to dla mnie nadal niezrozumiałe.Wszystko za tego rządu już było katastrofy różnego rodzaju ,afery ,korupcja itd.

Teraz tylko może nas spotkać tylko "ARMAGEDON" - tylko po tym, nie będzie już czym rządzić!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.