Facebook Google+ Twitter

Po nerwowym dniu giełda w Wiedniu znów otwarta

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-10 15:52

Po kilkugodzinnym wstrzymaniu obrotu akcjami, wiedeńska giełda tuż po dwunastej wznowiła działalność. Prognozy nie są jednak zachęcające. Wstrzymując sprzedaż akcji, wiedeńska giełda zareagowała na ich dramatyczny spadek.

Rzeczniczka Giełdy Beatrix Exinger tłumaczy, że zapowiadano wstrzymanie obrotu, jeśli notowania indeksu TX spadną powyżej 10 procent w porównaniu z notowaniami poprzedniego dnia. Jak dodaje, giełda miała trudności ze zrównoważeniem rynku.

Po wznowieniu działalności giełdy nie zauważono jednak znaczących zmian ani wzrostu najważniejszego indeksu austriackiego ATX.

W czwartek główny indeks ATX spadł o 8,7 procent. Dziś obniżył się o ponad 4 procent. Kryzys na wiedeńskim parkiecie sprawił, że giełda w Pradze musiała zawiesić notowania kilku austriackich spółek. Chodzi o Erste Bank i Vienna Insurance Group.

Z kolei na giełdzie frankfurckiej w dół poszły akcje Telekom Austria i koncernu petrochemicznego OMV.
Wiedeńska Giełda Papierów Wartościowych należy do jednej z najstarszych na świecie. Rozpoczęła działalność w 1771 roku na podstawie świadectwa giełdowego nadanego przez cesarzową Marię Teresę. Dziś giełda jest w pełni sprywatyzowana ma 60 współwłaścicieli przeważnie banków i austriackich przedsiębiorstw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.