Facebook Google+ Twitter

PO nie chce zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-24 14:41

Jakakolwiek dyskusja nad zmianami w ustawie o IPN w kontekście opublikowanej przez Instytut książki o Lechu Wałęsie jest z gruntu zła - uważa wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PiS Paweł Kowal. Z kolei wiceprzewodniczący klubu PO Grzegorz Dolniak zaprzecza, by wczoraj zapowiadał nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

O takich pracach nie wie nic PSL, ale przyznaje, że klub ludowców zlecił wykonanie prawnych ekspertyz w kontekście ukazania się książki IPN.

Zdaniem Pawła Kowala z Prawa i Sprawiedliwości Platforma Obywatelska wykorzystała ukazanie się książki "SB a Lech Wałęsa" do celów politycznych. Poseł PiS uważa, że Platforma krytykując IPN i autorów książki o Lechu Wałęsie, chce ograniczyć wolność badań naukowych. Zdaniem posła PiS-u, tylko dlatego, że politykom PO nie podoba się treść książki.

Wiceprzewodniczący klubu PO Grzegorz Dolniak odpiera te zarzuty. Przy okazji tłumaczy, że jego wczorajsze słowa na temat działalności IPN-u zostały źle zrozumiane i nie dotyczyły zapowiedzi nowelizacji ustawy o IPN. Jak wyjaśnił jego słowa były "pewną refleksją na temat IPN" i sprowadzały się do chęci wywołania publicznego dyskursu na temat działalności IPN i książek wydawanych pod szyldem Instytutu.

Spore zamieszanie wywołały w Sejmie również słowa przewodniczącego klubu PSL Stanisława Żelichowskiego. Poseł zapowiedział wczoraj, że zespół ekspertów z jego partii rozpocznie dziś prace nad stanowiskiem ludowców w sprawie IPN. Okazuje się, że ekspertyzy będą, ale nie w sprawie ewentualnych zmian w ustawie o IPN.
Jak tłumaczy Janusz Piechociński z PSL, jego partia chce ocenić, czy autorzy książki o Lechu Wałęsie nie wyręczyli w swych ocenach sądu i zamiast analizy historycznej przedstawili swój wyrok na byłego prezydenta. Polityk PSL zwrócił uwagę, że historycy IPN-u podważają prawdziwość złożonego i ocenionego przez niezawisły sąd oświadczenia lustracyjnego Lecha Wałęsy. Janusz Piechociński uważa, że kierownictwo IPN powinno wypowiedzieć się oficjalnie na ten temat.

Z kolei dzisiaj w Sygnałach Dnia Polskiego radia wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PO Jarosław Gowin stwierdził, że "generalnie" IPN dobrze wypełnia swoją misję. Podkreślił, że Platforma Obywatelska nie podejmie żdanych działań w sprawie zmiany ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.