Facebook Google+ Twitter

Po nowelizacji ustawy w radiu usłyszysz więcej polskich piosenek

Wraz z nowym rokiem weszła nowelizacja ustawy medialnej, nakazującej nadawcom radiowym promowanie piosenek w języku polskim. Zmiany te zaszły pod wpływem dyrektyw unijnych, podzieliły jednak działających w branży muzyków.

Do tej pory nadawcy radiowi mieli poświęcać polskiej muzyce 33 proc. czasu antenowego na kwartał, teraz będą musieli wyrabiać tę normę w ciągu miesiąca. Poza tym sprecyzowano godziny puszczania rodzimych utworów w języku polskim. Do tej pory radia puszczały polską muzykę głównie w godzinach nocnych i wtedy wyrabiana była wymagana 33-procentowa norma. Teraz ulegnie to zmianie: 60 proc. polskich piosenek ma być puszczanych w godzinach najwyższej słuchalności, czyli od 5 do 24. Utwory debiutantów mają być liczone podwójnie.

Zapis wzbudza kontrowersje. Jak podaje Gazeta, do prezydenta Bronisława Komorowskiego wystosowana została nawet petycja podpisana przez reprezentantów polskiej sceny muzyki klubowej m.in. producenta Roberta M., a także Remigiusza Łupickiego, założyciela wytwórni My Music. Chcieli oni, aby w terminie "polska muzyka" mieścili się także ci artyści, którzy nie śpiewają po polsku.

Nowelizacja nie jest jednak skierowana na samą muzykę - utwory instrumentalne nie są brane pod uwagę w kontekście tych zmian. Jak podkreśla Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, chodzi o ochronę i promocję języków narodowych. Dlatego też utwory Fryderyka Chopina nie będą w tym przypadku "muzyką polską".

Ludzie działający w branży są podzieleni. Z jednej strony o polską muzykę w radiach walczyli tacy artyści, jak Katarzyna Nosowska, Muniek Staszczyk czy Maryla Rodowicz, z drugiej jednak część muzyków może poczuć się dyskryminowana. Zdaniem dziennikarzy muzycznych, zagrożeni są teraz ci artyści, którzy celowo piszą teksty po angielsku, licząc na międzynarodowy sukces.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

elaszychlinska
  • elaszychlinska
  • 03.01.2012 21:03

To jest super wiadomość [ ale już się niektórym nie podoba , niech śpiewają po polsku i koniec]

Komentarz został ukrytyrozwiń
gorol
  • gorol
  • 03.01.2012 19:51

polskie przede wszystkim.od tych angielskich juz wiedna uszy.chetnie posluchalbym rowniez chinskich finskich dla nas egzotycznych.tak samo w telewizji w miejsce przglupawych seriali

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tylko przyklasnąć!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.