Facebook Google+ Twitter

Po pierwsze: drugie śniadanie

W poniedziałek 20 października w warszawskiej SP nr 139 odbyło się spotkanie dotyczące akcji "Wiem co jem". Przy kanapkach z pełnoziarnistego chleba dyskutowano o tym, jak odżywiają się dzieci w czasie przerw śniadaniowych.

Napój mleczny na drugie śniadanie zapewni dużą dawkę energii i pozytywnie wpłynie na koncentrację dziecka / Fot. Sylwia Siwek
Kiedy dziecko wychodzi spod czujnego oka rodziców i na kilka godzin dziennie posyłane jest do szkoły, warto zadbać nie tylko o to, żeby nie siedziało na lekcjach o pustym żołądku, ale także o to, co będzie jadło. Wraz z rozpoczęciem nauki w szkole zwyczaje jedzeniowe drastycznie się pogarszają. Wynika to głównie z planu zajęć dziecka oraz jego usamodzielnienia się, dzięki któremu coraz częściej samo decyduje o wyborze menu i sposobie żywienia. W kwestii umożliwienia dziecku podjęcia odpowiedniej decyzji odnośnie doboru posiłku duże znaczenie ma także szkoła, która odpowiada za zapewnienie możliwości zjedzenia drugiego śniadania oraz za asortyment sklepików szkolnych.
Dzieci podczas przerwy śniadaniowej / Fot. Sylwia Siwek
Okazuje się jednak, że mimo tego że od zeszłego roku sytuacja w sklepikach uległa znacznej poprawie, to nadal jest wiele szkół, gdzie nie ma możliwości zakupienia kanapek, jogurtów czy serków. Tymczasem nawet najbardziej obfite śniadanie zjedzone w domu zaspokaja potrzebę organizmu dziecka na nie dłużej niż na 3 godziny. Ten zapas energii jest więc wyraźnie niewystarczający, co powoduje wiele dolegliwości, pośród których można zaobserwować obniżoną zdolność koncentracji uwagi, kiepskie samopoczucie, brak aktywności, zmęczenie. Ponadto zauważono, że uczniowie, którzy nie spożywali posiłków w szkole gorzej wywiązywali się ze swoich obowiązków. Dowodzi to, jak istotne jest drugie śniadanie zjedzone w szkole. Oprócz uzupełnienia zasobu składników pokarmowych, regeneruje siły i przede wszystkim przywraca aktywność intelektualną ucznia.

Kampania "Wiem co jem", która rozszerzyła swój zakres, zajmując się kwestią prawidłowego odżywiania dzieci w szkołach, adresowana jest przede wszystkim do rodziców dzieci w wieku szkolnym. Organizatorzy podkreślają, że trud rodzica włożony w przygotowanie pełnowartościowego posiłku najpewniej przełoży się na sukcesy dziecka. Śniadanie dla ucznia powinno być nie tylko zdrowe i pełnowartościowe, ale także atrakcyjne. Pomysłodawczynie projektu radzą, by zaopatrzyć dziecko w szczelnie zamykane pudełko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.