Facebook Google+ Twitter

Po pierwsze: poszanowanie...

Wolność słowa to piękny przywilej. Nie może jednak istnieć bez tolerancji i poszanowania poglądów, racji, argumentów, odrębności drugiego człowieka.

Trafiłam na Wiadomości24.pl całkiem przez przypadek. Szukałam miejsc, gdzie mogłabym zareklamować pewien - absolutnie niekomercyjny - koncert. Wysłałam informację, ale dostałam odpowiedź zwrotną, że proponowany przeze mnie styl nie pasuje raczej do publikowanych tu artykułów. Natychmiast zapałałam sympatią do osoby, która ze mną korespondowała, bowiem ponad wszystko cenię sobie asertywność, otwartość, konkretyzm i własne zdanie. Grzecznie zmodyfikowałam swą wypowiedź i wzmianka o koncercie ukazała się.

Jednocześnie stałam się obserwatorem tego, co proponują nam zarówno Redaktorzy, jak i Autorzy publikujący swoje wypowiedzi we wspomnianym serwisie. Jest to swoista społeczność, skupiająca w jednym miejscu ogromne pokłady - szeroko pojętej - inteligencji, wiele zaangażowania i bogatego doświadczenia. Wspaniały i czytelny przekrój naszego społeczeństwa.

Tym mocniej w głowie mi się nie mieści, że w Ludziach (co brzmieć powinno dumnie), czai się tyle jadu, kąśliwości, uszczypliwości. Wystarczy wejść na Forum, bądź poczytać zamieszczane komentarze. Myślę, że jedno i drugie było zgoła innym zamierzeniem, niestety stały się tarczą, w którą wycelować można każdą swoją, zawoalowaną często, frustrację.

Jako, że wyrastałam na muzyce punk, zacytuję jednego z tamtejszych wykonawców. "Człowiek jest wolny, albo nie istnieje". Wolność - głębokie, choć wcale nie takie oczywiste pojęcie. Wolność myśli, wolność słowa. Wolność nie jest jednak tożsama ze swawolą. Ażeby wolnym być, trzeba mieć w sobie również tolerancję i poszanowanie dla czyjejś wolności. Wolności, czyli swobodnego wyrażania siebie. Dalej: swobodnego, nie znaczy, iż zwolnieni jesteśmy od myślenia czy empatii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Jestem pod wrażeniem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja znam kilka forum GW z rzeczową dyskusją i argumentami...

Komentarz został ukrytyrozwiń

5 za temat. Ja to samo co pan Tadeusz.Nie czyń drugiemu tego, co tobie niemiłe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydaje mi się, że wszystko załatwia - Nie czyń drugiemu co tobie nie miłe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adam Lutostański napisał dużo, bardzo dużo i ma wiele racji - nie ze wszystkim każdy musi się zgadzać - to oczywiste. Tylko czy wtedy gdy się nie zgadzamy musimy być ordynarni? Używać argumentów, które często wcale nimi nie są, a z poruszanym tematem mają wspólnego tyle co nic? Mieć inne zdanie nie może znaczyć "nienawidzę cię", a bywają na W24 takie komentarze. Po co? Pani Jadwiga Kowalczyk uważa natomiast, że takie mamy temperamenty... i już. Nie bardzo wiem co to znaczy tutaj "temperament"? Jak ktoś ma... nie wiem... może tzw. "południowy temperament" to ma na wszystkich wrzeszczeć, wymyślać i obrażać, bo akurat ma taki temperament? I co z tego? Jeśli ma taki hmmm... temperament to może znajdzie sobie inne miejsce, aby wyżywać się w taki właśnie sposób. Podobno ma znowu powstać w Warszawie coś w rodzaju Hyde Park'u - może to będzie dla tych z "temperamentem" właściwe miejsce. Próbujmy utrzymać na tym portalu coś co jest wartością zawsze - kulturę wypowiedzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naturalnie, że nie z wszystkim należy się zgadzać. Nie wszystko też jesteśmy w stanie zrozumieć, pojąć. Ale szanujmy prawo innych do własnego zdania. Wysłuchajmy ich głosu, bez obrażania czy poniżania. Wyłóżmy na stół swoje argumenty, ale w uczciwej dyskusji. I zawsze róbmy swoje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cenię i ja wypowiedzi i dyskusje na poziomie na różne tematy jednak nie zgodzę się, że wobec każdych poglądów muszę mieć empatię i je rozumieć. Nie każde poglądy są dla mnie okej i nie wiem czemu miałbym je tak traktować? Nie muszę tolerować tego z czym się nie zgadzam lub co uważam za szkodliwe dla mnie czy np. kraju. Są poglądy np. pogląd, iż należy dziewczynkom wycinać łechtaczki albo iż w Polsce muzułmanin ma prawo krzyczeć z wieży a dzwon kościelny musi bić każdego dnia przez minutę o 6:30; są poglądy mówiące, że to byłoby takie fajne gdyby jakaś część Polski oddzieliła się od niej i została niepodległym, niezawisłym państwem lub przynajmniej gdyby ta część Polski, gdzie w przeważającej większości mieszkają Polacy uzyskała równie antypolską autonomię. Są poglądy, z którymi nie wolno mi się nawet zgadzać jeśli mam być w zgodzie z samym sobą, jeśli mam być sobą. Są poglądy, przeciw którym muszę występować na tyle na ile umiem bowiem są to poglądy, które niszczą to co dla mnie jest ważne.

Co do forum tutaj to zgadzam się z bsm. Przy forach GW forum w24 to jest szkółka niedzielna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na forum Wiadomosci24 jestem od niedawna i stwierdzam, że jest tu dużo lepiej i kulturalniej niż np na forach GW. Tam często leci rąbanka nie na argumenty, ale na epitety.

Dzisiaj oglądałem przekaz satelitarny z ewangelizacji w Chemnitz (kiedyś Karl Max Stadt :-), gdzie mówcą był niemiecki pastor ewangelicki Ulrich Parzany.
Wspomniał on o 'tolerancji i o religijnej zupie rozlewanej co niedziela po Europie'. Sparafrazuję jego wypowiedź:
Dopóki ktoś płynie z prądem powszechnych oszustw i kompromisów - jest tolerowany.
Jeśli jednak chce się wyrwać z tego zakłamania, przestaje być tolerowany.

Dodam od siebie: jeśli ktoś na forum zacytuje Pismo Święte, jest na ogół atakowany jako nietolerancyjny fundamentalista, sekciarz, heretyk, itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podpisuję się; pod każdą Twoją myślą tu przedstawioną. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:))) święta prawda Anno - znasz forum od niedawna, oj, działo się tam zawsze, dzieje i dziać będzie.
Takie miejsce i takie temperamenty nas - uczestników.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.