Facebook Google+ Twitter

Po południu będą nowe informacje o grobie w Malborku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-27 10:47

Około godziny 15.00 poznamy nowe ustalenia prokuratorów IPN dotyczące zbiorowej mogiły w Malborku. Gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi sprawę związaną z odkryciem w tym mieście zbiorowej mogiły, w której znaleziono szczątki około 2 tysięcy osób.

Prokurator Maciej Schulz, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu powiedział, że być może uda się ustalić, czy władze PRL-u wiedziały o zbiorowej mogile. Część grobu odkryto już w latach 80., podczas remontu kanalizacji. Dowodem na to jest fakt, że co najmniej w dwóch miejscach instalacja leży na szczątkach ludzkich.

Prokurator Schulz podkreślił, że na razie nie ma żadnych informacji dowodzących, że władze PRL zataiły informacje o zbiorowej mogile. Jest to jeden z wątków, sprawdzany przez prokuratorów IPN. Ponadto podkreślił, że zanim zostanie wyjaśniona sprawa mogiły, prokuratorów czeka jeszcze wiele pracy, związanych z ekshumacją i policzeniem zwłok, oraz ustaleniem przyczyn śmierci pochowanych w Malborku.

W niemieckich archiwach w Lubece odnaleziono niedawno nazwiska 1800 mieszkańców Malborka, zaginionych w czasie II wojny. Prokurator Schulz wyjaśnia, że IPN będzie współpracował z niemieckimi archiwami w celu ustalenia tożsamości odnalezionych w mogile szczątków. Wątpi jednak, by znajdowały się w niej szczątki mieszkańców Malborka.

Na ludzkie zwłoki pochowane na jednej z działek w centrum Malborka natrafiono jesienią ubiegłego roku podczas prac, poprzedzających budowę hotelu. Dotąd z ziemi wydobyto szczątki około 2 tysięcy ludzi, zarówno kobiet, mężczyzn, jak i dzieci.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.