Facebook Google+ Twitter

P.o. prezydenta marszałek Komorowski podpisał ustawę o IPN

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-04-29 11:11

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który pełni obowiązki prezydenta, podpisał nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. - Nie znalazłem powodów na niekonstytucyjność przepisów nowelizacji - powiedział marszałek na konferencji prasowej.

Bronisław Komorowski zaznaczył, że nie obawia się krytyki w związku z podpisaniem ustawy. Wyjaśnił, że istnieją podstawy do skierowania projektu do Trybunału Konstytucyjnego. Wystarczy zebrać odpowiednią ilość podpisów poselskich.

Marszałek dodał również, że: Nowelizacja otwiera rozmowy na temat niezależności IPN. - Po wejściu ustawy w życie zamierzam zaprosić do siebie członków Kolegium IPN - wspomniał.

Nowela ustawy o IPN zmienia zasady wyboru władz Instytutu i poszerza dostęp do jego akt. W miejsce Kolegium IPN ma zostać powołana dziewięcioosobowa Rada IPN. Rada będzie miała większe kompetencje niż Kolegium, które jest ciałem doradczym; ma m.in. ustalać priorytetowe tematy badawcze i rekomendować kierunki działań IPN; opiniować powoływanie i odwoływanie szefów pionów IPN.

Prezesa IPN powoływać i odwoływać będzie Sejm zwykłą większością głosów. Odwołanie prezesa, na wniosek Rady IPN byłoby możliwe m.in. w przypadku odrzucenia jego rocznego sprawozdania przez Radę bezwzględną większością głosów.

Czytaj także na stronie polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Cóż, może obawa, że nowelizacja jest niezgodna z konstytucją...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.