Facebook Google+ Twitter

Po próbie zamachu. Wzmożone kontrole na europejskich lotniskach

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-12-27 09:40

Na warszawskim lotnisku Okęcie nie będą stosowane bardziej zaostrzone procedury bezpieczeństwa. Na europejskich lotniskach zrobiło się jednak gorąco. Pasażerowie proszeni są o wcześniejsze przybycie ze względu na dłużej trwające kontrole.

Odprawa pasażerów lecących do Stanów Zjednoczonych i Kanady na lotnisku Okęcie w Warszawie parę dni po informacjach o planowych zamachach terrorystycznych w Wielkiej Brytanii. / Fot. PAP/Jacek TurczykJak donosi IAR, na rzymskim lotnisku lotnisku Fiumicino zaostrzono kontrole, wszyscy pasażerowie są prześwietlani przed wejściem na pokład samolotów. Powoduje to znaczne opóźnienia w odlotach samolotów. We Włoszech nie przewiduje się wprowadzenia innych środków bezpieczeństwa w portach lotniczych.

Szczególnej kontroli poddani są pasażerowie udający się do Stanów Zjednoczonych, Izraela, Wielkiej Brytanii i krajów arabskich. Wzrosła liczba przejść z wykrywaczami metali, a także prześwietleń pasażerów. Do tej pory poddawano im jedną trzecią odlatujących, teraz wszystkich. Spowodowało to opóźnienia niektórych odlotów, zwłaszcza do Ameryki, niekiedy nawet o godzinę.

O skuteczności systemu kontroli na największym rzymskim lotnisku przekonany jest pracujący tam przedstawiciel krajowego urzędu nadzoru nad lotnictwem cywilnym ENAC Vitaliano Turra.
Przez Fiumicino przewinie się dziś 80 tysięcy pasażerów, przewidzianych jest 700 odlotów i przylotów.

Na kilku brytyjskich lotniskach wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa po piątkowej próbie zamachu na samolot w Stanach Zjednoczonych. Na stronach internetowych portów lotniczych Heathrow, Glasgow i Edynburg pojawiły się komunikaty dla podróżnych lecących do USA.

Pasażerowie są proszeni o wcześniejsze przybycie na lotnisko, bowiem kontrole są bardzo szczegółowe. Obsługa apeluje także o zabieranie w bagażu podręcznym tylko niezbędnych rzeczy. Przez ostatnią godzinę przed lotem, pasażerom nie wolno opuszczać foteli.

Podobne obostrzenia wprowadzono dla podróżujących do Stanów Zjednoczonych między innymi na lotniskach w Berlinie.

Przedwczoraj 23-letniemu Nigeryjczykowi udało się wnieść na pokład samolotu lecącego z Amsterdamu do Detroit materiały wybuchowe. Mężczyzna bez powodzenia usiłował zdetonować ładunek. Został obezwładniony przez innych pasażerów i załogę. Samolot bezpiecznie wylądował w Detroit w Stanach Zjednoczonych. Po tym incydencie wiele lotnisk na całym świecie zdecydowało się na zaostrzenie procedur bezpieczeństwa.

Także do służb na stołecznym lotnisku Okęcie dotarły wytyczne, dotyczące środków bezpieczeństwa i zachowania ostrożności z USA. Rzecznik warszawskiego lotniska Kamil Wnuk powiedział jednak, że specjalne wytyczne musi wydać Urząd Lotnictwa Cywilnego, a tych port w stolicy jeszcze nie otrzymał.

Pasażerowie są więc odprawiani zgodnie z dotychczasowymi procedurami. Rzecznik dodał, że na warszawskim lotnisku jest rygorystycznie przestrzegana jest kontrola pasażerów, ale na razie czas odpraw nie wydłuża się. Nie zmieniają się także przepisy dotyczące bagażu podręcznego.

W piątek jeden z pasażerów samolotu amerykańskich linii Northwest próbował dokonać zamachu terrorystycznego. Mężczyzna bez powodzenia usiłował odpalić niewielki ładunek wybuchowy. Kilka osób zostało rannych, jedna jest w stanie ciężkim.

Napastnik - 23-letni Nigeryjczyk, został obezwładniony przez innych pasażerów i załogę. Samolot bezpiecznie wylądował w Detroit w Stanach Zjednoczonych.

Po tym incydencie poza Amsterdamem wzmożone środki ostrożności wprowadzono lotniskach w Rzymie, Paryżu i Brukseli. Stosowne rozporządzenie w tej sprawie wydał też brytyjski operator lotnisk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.