Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22765 miejsce

"Po prostu życie" - recenzja debiutanckiej książki Agnieszki Gorajskiej

„Po prostu życie” to debiutancka książka Agnieszki Gorajskiej i jak na debiut literacki prezentuje się całkiem obiecująco. To doskonała pozycja, będąca wypadkową literatury obyczajowej, powieści młodzieżowej i romansu. Książkę wydało w formie ebooka Wydawnictwo Tryton.

Akcja toczy się w środowisku młodzieży, lubiącej mroczne klimaty, rockoteki i nie uznającej autorytetu księdza. Fabuła jest nieco rozciągnięta w czasie. Kiedy poznajemy główną bohaterkę – Olę vel Hipi – ma ona piętnaście lat i wybiera się do liceum. Na końcu książki zobaczymy tę samą Olę jako dwudziestoletnią, mocno doświadczoną przez los kobietę.

Ojciec alkoholik, nieszczęśliwa miłość czy nachalny pakistański adorator w czasie zarobkowego wyjazdu do Anglii to wcale nie największe ze zmartwień Hipi. Mówi się, że im większego pecha ma główny bohater, tym lepsza książka wychodzi. Z tego zadania autorka wywiązała się znakomicie, bo swoim życiowym niefartem Olka mogłaby obdzielić kilka rówieśniczek.

Książka jest napisana swobodnym lekkim stylem. Wielu młodych pisarzy wpada w pułapkę nadmiernego filozofowania i poetyzowania, na zasadzie: „a teraz wam wszystkim pokażę, jaki jestem mądry”. Zwykle wychodzi z tego pseudointelektualny bełkot. Na szczęście Agnieszka Gorajska nie poszła tą drogą. Książkę czyta się lekko i przyjemnie, czyli tak, jak powinno się czytać literaturę rozrywkową. Autentyzmu nadają powieści dialogi i umiejętnie wykorzystany młodzieżowy slang. Postaci są bardzo wyraziste, zarówno te pierwszo jak i drugo oraz trzecioplanowe.

Co do minusów – do nich można zaliczyć zakończenie, które pozostawia czytelnika z rozpaloną do czerwoności wyobraźnią i pytaniem: co będzie dalej. Tego typu zakończenie aż się prosi o kontynuację.

Polecam tę książkę tym wszystkim, którzy lubią opowieści sprawiające wrażenie jakby pisało je samo życie. Na pewno nie będziecie zawiedzeni.

Recenzja debiutanckiej powieści Agnieszki Gorajskiej "Po prostu życie"
Tytuł: Po prostu życie
Autor: Agnieszka Gorajska
Rok wydania: 2012
Wydawca: Wydawnictwo Tryton
Format: e-book.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

T
  • T
  • 05.07.2012 19:59

Gratulacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aga
  • Aga
  • 05.07.2012 19:55

Brawo Aga:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.