Facebook Google+ Twitter

PO przedstawi projekt nowelizacji ustawy o IPN

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-07 11:57

Jarosław Gowin z Platformy Obywatelskiej zapowiedział, że w przyszłym tygodniu jego partia przedstawi projekt nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Według posła po nowelizacji ustawy wybór i odwołanie prezesa IPN będą "mniej skomplikowane".

Platforma Obywatelska proponuje, by dziewięciu członków kolegium Instytutu wybierał Sejm, Senat i prezydent spośród kandydatów, wskazanych przez uczelnie, mające prawo nadawania habilitacji. Zmiany zakładają też ułatwienie dostępu do akt i umożliwienie wglądu w nie także byłym funkcjonariuszom SB i byłym agentom. Gowin zapewnił, że celem nowych przepisów nie jest doprowadzenie do usunięcia Janusza Kurtyki ze stanowiska szefa IPN. W jego ocenie Kurtyka dobrze pełni swoją funkcję, a Instytut pod jego kierownictwem ma wiele ważnych dokonań. Europoseł Jarosław Kalinowski z PSL powiedział, że proponowane zmiany na pewno nie poróżnią koalicjantów.

Natomiast wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra z PiS był zdania, że prawdziwym celem autorów nowelizacji ustawy jest właśnie chęć zmiany na stanowisku prezesa IPN. Krzysztrof Putra podkreślił, że Instytut może się poszczycić bogatym dorobkiem naukowym.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński z SLD powiedział, że Janusz Kurtyka jako prezes IPN prowadzi grę polityczną. Według polityka SLD dowodzi tego chociażby wielokrotnie zapowiadana publikacja IPN o Aleksandrze Kwaśniewskim, która dotąd się nie ukazała.

Władysław Stasiak podkreślił, że takie instytucje, jak NIK i IPN powinny nadal pozostawać poza kontrolą rządu. Prezydencki minister zwrócił uwagę, że rządzący - często pod przykrywką odpolitycznienia - w rzeczywistości chcą przejąć nad nimi kontrolę. Władysław Stasiak zaznaczył, że taki sam cel przyświecał Platformie Obywatelskiej podczas prac nad ustawą medialną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.