Facebook Google+ Twitter

Po publikacji Piotra Barejki Allegro zlikwidowało handel głosami wyborczymi

We wtorek, 22 czerwca, nasz Autor Piotr Barejka opisał mechanizm handlowania głosami wyborczymi przez internautów w serwisie allegro.pl. Dziś, w czwartek 24 czerwca, ofert nie było już w serwisie. Zostały usunięte przez administratorów serwisu aukcyjnego.

Aukcja na allegro / Fot. screen"Upadek demokracji, cwaniactwo czy może normalny proceder?" - pytał w swoim wtorkowym materiale Piotr Barejka. Nasz Autor z Warszawy odkrył i opisał proceder handlowania przez internautów głosami wyborczymi. Platforma transakcyjną był serwis aukcyjny - allegro.pl.

"Ceny są różne, wahają się od złotówki do 15 tys. złotych. Większość sprzedających głos uzasadnia swoją decyzję faktem, że ich kandydat nie zakwalifikował się do drugiej tury. Nie mają na kogo zagłosować, więc oferują swój głos za pewną cenę" - pisał Piotr.

Druga aukcja na allegro / Fot. screenSprawą redakcja Wiadomości24.pl zainteresowała Państwową Komisję Wyborczą. Przesłaliśmy do PKW powyższy artykuł, z prośbą o komentarz odnośnie legalności tego typu działań.

Odpowiedź Marcina Lisiaka z Państwowej Komisji Wyborczej była jednoznaczna - handel głosami jest ewidentnym przestępstwem przeciwko wyborom. Sprawą powinna zająć się prokuratura.

Warto przywołać przepisy kodeksu karnego w tej sprawie. W art. 250a czytamy: "§ 1. Kto, będąc uprawniony do głosowania, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo takiej korzyści żąda za głosowanie w określony sposób, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."

Ogłoszenia o sprzedaży głosów zostały usunięte ze strony allegro.pl. Poniżej linki do usuniętych aukcji:

Aukcja - głos za 1000 złotych

Aukcja - głos za złotówkę

wyszukiwana fraza: sprzedam głos wyborczy

Naszemu Autorowi jeszcze raz gratulujemy dziennikarskiego sukcesu. Przy okazji przypominamy, że jego materiał trafił do papierowego wydania dziennika Polska The Times.

***

Warto wysyłać newsy do Wiadomości24.pl, bo płacimy za najlepsze teksty informacyjne!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

W takim razie zwracam honor i życzę dalszych sukcesów :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już raz pisałem to w komentarzu - na portalu tvn24.pl był artykuł o jednym głosie sprzedawanym na allegro. Wszedłem na allegro, zobaczyłem, że jest sporo ich więcej, więc dałem cynk na kontakt@tvn24.pl i zabrałem się za pisanie artykułu na W24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cieszę się, że interwencja w tej sprawie odniosła dobry skutek ale wcześniej o całej sprawie napisał portal tvn24.pl (http://www.tvn24.pl/0,1661848,0,1,jestem-rozczarowany-_-sprzedam-swoj-glos,wiadomosc.html) !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.