Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16378 miejsce

Po raz pierwszy dokonano przeszczepu wątroby pacjentowi z HIV

Zespół transplantologów z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przeszczepił po raz pierwszy w Polsce wątrobę, pacjentowi zarażonemu wirusem HIV.

Jak czuje się pacjent? zapytałam panią Martę Wojtach- rzecznika WUM.
- Bardzo dobrze - odpowiada pani Marta nie kryjąc radości. Pacjent już samodzielnie zjada posiłki - dodaje po chwili.

Widać, że jest wzruszona i bardzo chętnie odpowiada na pytania, którymi ją zasypuje. To ogromne wydarzenie - również na skalę światową.

Może pani udzielić więcej informacji?- pytam. Czytelnicy Wiadomości 24.pl, także są zainteresowani tym niezwykłym wydarzeniem z dziedziny medycyny transplantacyjnej - dodaję.

- Zgodnie z informacjami uzyskanymi od prof. Marka Krawczyka, kierownika kliniki, przeszczep przeprowadzono 3 sierpnia. Pacjentem jest 20-letni mężczyzna, po operacji czuje się dobrze i wkrótce opuści nasz szpital. Jesteśmy bardzo zadowoleni
Ponowiono leczenie retrowirusowe, dzięki któremu drastycznie zmniejszono u niego tzw. wiremię (obecność wykrywalnych cząstek wirusów we krwi). O ile wcześniej sięgała ona kilkuset tysięcy wirusów, to teraz spadła do zaledwie około stu.

Proszę pozdrowić koniecznie od nas pacjenta i życzyć mu zdrowia, oraz powodzenia w leczeniu.

- Świetnie! i ja również bardzo dziękuję za zainteresowanie.

Poltransplant logo 2010 r. / Fot. Poltransplant logoKatedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby mieszcząca się w uniwersyteckim Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, jest największym ośrodkiem przeszczepiania wątroby w Polsce.

Profesor Marek Krawczyk mówi: Trzy tygodnie po przeszczepie możemy mówić o pełnym powodzeniu tej pionierskiej w Polsce operacji.

Niewydolna wątroba- marska / Fot. Prawa autorskie wygasły/http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:W%C4%85troba_marska_%28Ultima_Thule%29.jpg&filetimestamp=2010022622373220-letni chłopak, pierwotnie był leczony Zakaźnym Szpitalu Wolskim w Warszawie. Cierpiał na dwa typy wirusa. HIV, oraz HBV, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Z powodu leków obciążających wątrobę, doszło do schyłkowej niewydolności wątroby. Pojawiło się wodobrzusze, po czym pacjent zapadł w śpiączkę wątrobową. Przeszczepienie wątroby, było dla młodego pacjenta jedynym ratunkiem.

20-latek, był zgłoszony do Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do spraw transplantacji Poltransplant w oczekiwaniu na dawcę wątroby.

Do czasu transplantacji był poddawany dializie aluminiowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

*****5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pierwszy pacjent z dwoma typami wirusa, jakim jest HIV i HBV, czuje się dobrze, a samo przeszczepienie wątroby u cierpiących na to schorzenie- stało się możliwe:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, również tak uważam. Nie tak dawno, został wdrożony w życie- Program Partnerstwa dla Transplantacji, którego koordynatorem jest prof. Paweł Nyckowski- również transplantolog z zespołu prof. Marka Krawczyka z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby- przy ul. Banacha w Warszawie.
Przytoczę ciekawy tekst, jeszcze ze stycznia właśnie o tym Programie:

"Jak zwiększyć ilość transplantacji, jak spopularyzować zgodę na przekazaniu chorym organów w razie śmierci pacjenta – od 2010 w Województwie Mazowieckim realizowany jest Program Partnerstwo dla Transplantologii. Dziś w Warszawie odbyła się konferencja prasowa informująca o realizacji programu. Jego koordynator prof. Paweł Nyckowski podkreślił, że rola kapelanów szpitalnych jest w wypadku decyzji o przekazaniu organów do transplantacji niezastąpiona – ksiądz jest pierwszą osobą z która zazwyczaj rozmawiają krewni zmarłego.

Wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek stwierdził, że akcja informacyjna adresowana jest do władz samorządowych, prowadzących szpitale, lekarzy, uczniów. Jej celem jest zwiększenie liczby dawców żywych oraz zmarłych. – Chcemy informować społeczeństwo, że jest to nieraz jedyny sposób ratowania ludzkiego życia – mówił wicewojewoda.

Koordynator Programu prof. Nyckowski poinformował, że w Województwie Mazowieckim wskaźniki transplantacji są dość niskie – 8 pobrań na 1 mln mieszkańców, 4 razy mniej niż w Województwie Pomorskim. – W tej dziedzinie jest dużo do zrobienia – stwierdził profesor. Jego zdaniem poza szeroko zakrojoną akcją informacyjna i edukacyjną ważne jest, by we wszystkich szpitalach powoływać koordynatorów transplantacyjnych, którzy czuwaliby nad wszystkimi czynnościami, niezbędnymi do przeszczepów organów od momentu stwierdzenia śmierci pacjenta. Podkreślił też, że utworzenie etatów dla tego typu lekarzy będzie także opłacalne, gdyż dzięki transplantacji wielu pacjentów będzie mogło powrócić do zdrowia i podjąć prace zawodową." Pierwsze przeszczepienie u pacjenta z dwoma typami wirusów- stało się możliwe:)

Koordynator Program Partnerstwo dla Transplantologii stwierdził także, że rola kapelana szpitalnego w podjęciu decyzji o przekazaniu organów do przeszczepu jest niezastąpiona, gdyż duchowny jest zazwyczaj pierwszą osobą do której po śmierci członka rodziny zwracają się jego krewni. Przypomniał, że Jan Paweł II jednoznacznie popierał transplantację.

Program Partnerstwo dla Transplantologii został opracowany w 2010 roku. Jego celem jest zwiększenie organów, pobieranych do przeszczepów oraz zwiększenie ilości żywych dawców nerek. Program realizowany jest w poszczególnych województwach i jest skierowany do środowisk medycznych, administracji państwowej i samorządów, nauczycieli, młodzieży szkolnej i Kościoła. W kilku województwach chęć uczestniczenia w Programie wyrazili biskupi diecezjalni, w tym prymas Polski abp Józef Kowalczy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na pewno wielkie osiągnięcie w zakresie medycyny! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.