Facebook Google+ Twitter

Po raz pierwszy w historii Pulitzer dla serwisu internetowego!

Wydział dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia przyznał wczoraj wieczorem prestiżowe nagrody Pulitzera. Po raz pierwszy w historii nagrodzony został serwis internetowy. Portal PolitiFact.com otrzymał wyróżnienie za "oddzielanie retoryki od faktów" podczas kampanii prezydenckiej w USA.

PolitiFact.com / Fot. screenPortal PolitiFact.com powstał w sierpniu 2007 r. Jego głównym celem stało się monitorowanie prezydenckiej kampanii w USA. W styczniu 2009 roku zaczął interesować się także działaniami polityków z Kongresu, a także urzędników Białego Domu. Właścicielem strony jest Poynter Institute, będący jednocześnie szkołą dziennikarską. Organizacja posiada także gazetę St. Petersburg Times.

W ogłoszonym w poniedziałek w Nowy Jorku uzasadnieniu, kapituła przyznająca nagrodę podkreśliła fakt, że PolitiFact.com łączy doświadczenie reporterów śledczych z ogromnymi możliwościami sieci www. Serwis, obok zatrudnionych redaktorów, korzysta z pracy i umiejętności dziennikarzy St Petersburg Times.

Zdaniem Neila Browna, redaktora naczelnego serwisu, przyznana nagroda to dowód na to, że "sieć nie jest wyrokiem śmierci dla papierowych gazet". Według Browna PolitiFact umiejętnie łączy tradycyjną pracę reportera z niezwykle efektywnymi narzędziami jakie oferuje internet.

Pięć Pulitzerów zgarnął "New York Times", m.in. za artykuły krytyka Hollanda Cartera, reportaże z Afganistanu i Pakistanu, a także za ujawnienie skandalu z prostytutkami, który doprowadził do utraty stanowiska gubernatora Nowego Jorku przez Eliota Spitzera.

Nagrodzony został także "Los Angeles Times" (materiał o przyczynach pożarów na zachodzie USA), Washington Post (za felietony Eugene Robinsona o kampanii prezydenckiej). W kategorii lokalnej doceniono gazetę "The Detroit Free Press" oraz "East Valley Tribune of Mesa".

Więcej szczegółów o nagrodach znaleźć można tutaj.

Źródła: The Guardian, PolitiFact.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Pewnie, że tak :) Skoro mamy już Webstara, to czemu nie pokusić się o Pulitzera :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Paweł, wszystko jest możliwe ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Było parę, chociaż to nie ten sam ciężar gatunkowy :)

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jakaś nagroda dla W24?? :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.