Facebook Google+ Twitter

Po rencie można mieć wyższą emeryturę

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2006-08-19 10:41

Tysiące osób z kwitkiem odchodziło od okienek ZUS-u, gdy przechodząc na emeryturę po rencie dowiadywały się, że świadczenie będzie liczone według starej kwoty bazowej z daty przyznania renty.

Sąd Najwyższy, uchwałą z lutego tego roku, podważył takie zasady. Każdy emeryt, który wcześniej był na rencie, ma prawo do żądania ustalenia na nowo wysokości świadczenia.

Jak liczy się emeryturę

Podstawę wymiaru emerytury dla osoby uprawnionej wcześniej do renty z tytułu niezdolności do pracy - w zależności od jej wniosku - może stanowić:

* odpowiednio zwaloryzowana podstawa wymiaru renty, lub

* podstawa wymiaru ustalona na nowo od zarobków uzyskanych w okresie 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z 20-lecia przed przejściem na emeryturę lub z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych z całego okresu podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Wcześniej ZUS twierdził, że w takich przypadkach możliwe jest ustalanie emerytury według jednego schematu: kwota bazowa z daty przyznania renty lub aktualna kwota bazowa - gdy emeryt wskaże inne lata lub zarobki do wyliczenia świadczenia. Mechanizm ten zmienił Sąd Najwyższy.

Orzeczenie warte tysiące złotych

Sąd Najwyższy stwierdził, że ZUS działa niezgodne z ustawą emerytalną.

Przy czym, jeśli ktoś pierwszy raz występuje o emeryturę po rencie, powinien poprzez zakreślenie we wniosku: formularzu ZUS RP-1 na stronie 2 w rubryce IV podać, że wybiera rozwiązanie najkorzystniejsze. Jeżeli składając wniosek nie złożyliśmy takiej deklaracji, ZUS sam przeprowadza postępowanie zmierzające do ustalenia, jaki sposób obliczenia podstawy wymiaru jest najkorzystniejszy.
Kto już ma emeryturę, ale uważa, że wyliczenie jej według kwoty bazowej z daty przyznania świadczenia byłoby korzystniejsze, powinien złożyć wniosek według załączonego wzoru.

ZUS przyznaje się do błędu

W związku z podjęciem przez Sąd Najwyższy uchwały z 15 lutego (sygn. akt II UZP 16/5), w myśl której - w każdym czasie, nawet po uprawomocnieniu się decyzji przyznającej emeryturę - emeryt może wystąpić z żądaniem zmiany sposobu ustalenia podstawy wymiaru świadczenia. Oddziały ZUS muszą rozpatrzyć wszystkie wnioski zainteresowanych, a sprawy, w których - przed podjęciem wymienionej uchwały - zostały wydane decyzje odmawiające ponownego ustalenia podstawy wymiaru, zostaną jeszcze raz rozpatrzone na wniosek zainteresowanych.

Osoba, która składając wniosek o emeryturę wskazała, iż wnosi o przyjęcie do emerytury podstawy wymiaru renty, może obecnie ponownie wystąpić do ZUS-u z wnioskiem o ustalenie podstawy wymiaru od zarobków uzyskanych w okresie 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z 20 lat poprzedzających rok przejścia na emeryturę lub z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych poprzedzających ten rok.

W przypadku złożenia takiego wniosku oraz odpowiednich dokumentów potwierdzających wysokość tych zarobków (o ile nie złożono ich wcześniej) wysokość emerytury zostanie obliczona przy zastosowaniu kwoty bazowej obowiązującej w miesiącu, od którego została przyznana.

(kz)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.