Facebook Google+ Twitter

Po spotkaniu Miedwiediew - Obama

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-06 19:27

Problemy dotyczące redukcji broni strategicznej, tarczy antyrakietowej i współpracy w kwestii Afganistanu zdominowały rozmowy na Kremlu prezydentów Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Po spotkaniu Dmitrija Miedwiediewa i Baracka Obamy podpisano szereg dokumentów, mających służyć bezpieczeństwu światowemu i zacieśnieniu współpracy między Moskwą i Waszyngtonem.

W dokumencie, dotyczącym nowego porozumienia o redukcji zbrojeń strategicznych uzgodniono, że liczba głowic nuklearnych zostanie zredukowana do 1500 - 1675 po każdej ze stron, a liczba środków do ich przenoszenia do 500 - 1100. Rosja zgodziła się również na tranzyt przez swoje terytorium amerykańskiego zaopatrzenia dla Afganistanu - w tym broni.

Prezydent Barack Obama poinformował, że w dialogu dotyczącym tarczy antyrakietowej będzie mowa nie tylko o systemach ofensywnych, ale i defensywnych. W opinii obserwatorów, jest to gest w stronę Rosji, która chce powiązania kwestii redukcji broni strategicznej z planami budowy tarczy.

Prezydent Miedwiediew powiedział, że „jest to krok do przodu", gdyż wcześniej obie strony w tej kwestii dzieliły duże różnice zdań. Jednak pewne różnice pozostały - na przykład dotyczące uznania przez Rosję niepodległości Osetii Południowej i Abchazji. Prezydent Obama powiedział, że integralność terytorialna Gruzji powinna być szanowana.

W trakcie rozmów poruszono również kwestię kontroli arsenałów jądrowych Iranu i Korei Północnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.