Facebook Google+ Twitter

Po spotkaniu Tusk-Biden: Tarcza to ciekawy i potrzebny projekt

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-21 14:08

Polska uznaje nowy projekt rozmieszczenia w naszym kraju rakiet SM3 za bardzo interesujący i potrzebny, i jest gotowa w nim uczestniczyć - powiedział Premier Donald Tusk po spotkaniu z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.

Z kolei amerykański polityk zapewnił, że Polska jest niezwykle potrzebna w wielkim planie światowego bezpieczeństwa. Szef naszego rządu przyjął tę deklarację bardzo pozytywnie. Donald Tusk wyraził przekonanie, że Warszawa jest i będzie dla Waszyngtonu równoprawnym partnerem, który zarówno bierze, jak i daje, i który jest gotów wziąć na siebie współodpowiedzialność za przyszłość świata.

Jak dodał Donald Tusk, rozmowa dotyczyła także sytuacji globalnej i regionalnej.

"Chyba nie przesadzę, jeśli powiem, że nasze poglądy są identyczne" - wyjaśnił szef rządu. Jego zdaniem oznacza to, że współpraca - także militarna - ma bardzo głębokie podstawy merytoryczne. Premier zaznaczył, że Polska i Stany Zjednoczone nadal wierzą w te same wartości i są zdeterminowane, by dążyć do ich realizacji. Jak zaznaczył, oba kraje chcą, by wartości te nabrały wymiaru materialnego.

Tymczasem amerykański wiceprezydent powiedział, że Polska jednym z najbliższych sojuszników Stanów Zjednoczonych. "Już dawno Polska zdobyła serca Amerykanów i amerykańskiego rządu" - oświadczył Joe Biden. Wyraził wdzięczność za udział polskich żołnierzy w misjach w Iraku i Afganistanie. "Nasze zobowiązanie wobec waszego kraju jest niepodważalne" - zapewnił.

Biden powiedział, że Waszyngton docenia to, iż Polska zgodziła się na rozmieszczenie systemu antyrakietowego na swoim terytorium. Dodał, że nowy plan obronny polega na większym bezpieczeństwie NATO, Polski i Stanów Zjednoczonych. Amerykański wiceprezydent oświadczył, że Polska jest wzorem dla tych krajów Europy, które jeszcze znajdują się poza strukturami NATO.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Co za stek bzdur z ust Joe Bidena: "Już dawno Polska zdobyła serca Amerykanów i amerykańskiego rządu". Kogo Polska obchodzi w USA poza polską polonią? Amerykanie wycisną z nas wszystko co zdołają, i jesli będą mieli w tym interes, porzucą na pastwę Rosji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.