Facebook Google+ Twitter

PO sprzeda KGHM?

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2008-10-22 11:02

Zaniepokoiła go zbieżność wykreślenia kombinatu z listy spółek o strategicznym znaczeniu dla kraju i wypowiedzi polityków PO o prywatyzacji KGHM. Dotąd lubińska firma mogła liczyć na ochronę Skarbu Państwa, który nawet z mniejszościowymi udziałami (tzw. złotą akcją) mógł blokować niekorzystne dla kraju decyzje, m.in. dalszą prywatyzację Polskiej Miedzi.

Zdaniem posła wykreślenie KGHM odbyło się z naruszeniem prawa, co zamierza udowodnić przed Trybunałem Konstytucyjnym, bądź Najwyższą Izbą Kontroli. Decyzję podjęto bowiem w formie rozporządzenia Rady Ministrów, podczas gdy uchwała z 3 czerwca 2005 roku - akt wyższego rzędu - nadawała Skarbowi Państwa szczególne uprawnienia w krajowej spółce wydobywającej i przerabiającej co najmniej 70 procent polskiej miedzi.

Zbrzyzny był autorem tego zapisu i nie ma wątpliwości, że dotyczył on KGHM. Sejmowa Komisja Skarbu Państwa głosami PO odrzuciła jego wniosek o poprawienie wadliwego rozporządzenia. Legnicki poseł będzie jeszcze interweniował bezpośrednio u premiera. Gdyby ktoś chciał przejąć kontrolę nad spółką, ma dogodny moment - ułatwiają mu to niskie notowania spółki.

- Platforma nie ma planów prywatyzacji KGHM - zapewnia tymczasem senator Tomasz Misiak z PO. - Gdyby jednak wskutek działań między innymi pana Zbrzyznego spółka popadła w tarapaty, to brutalna ekonomia wymusi na Skarbie Państwa prywatyzację KGHM.

Piotr Kanikowski
-
POLSKA Gazeta Wrocławska

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: KGHM PO sprzedaż


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Michal Stafin
  • Michal Stafin
  • 23.12.2010 09:45

A poza tym Polska napewno by straciła na sprzedazy KGHM bo jak pisze w reportarzu KGHM wydobywa CONAJMNIEJ 70 % Polskiej Miedzi

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michal Stafin
  • Michal Stafin
  • 23.12.2010 09:42

OBY NIE SPRZEDALI KGHM-u !!! Przeciez Lubin zyje z tych kopalni gdyby nie one to Lubin by poprostu nie istniał ! Ani jeden górnik nie chce sprzedarzy a przeciez zyjemy w wolnym i demokratycznym kraju i zupełnie nie rozumiem dlaczego PO chce spzedac KGHM . KGHM ma wieeelką histotie ciągnącą sie przez długie lata ma olbrzymią liczbe pracownikow z ktorej ponad połowe by napewno zwolniono .Co będzie z dziecmi i dalszymi pokoleniami Lubina gdzie znajdą prace jak nie w kopalni ? Co będzie z górnikami ktorzy pracują wiele górników pracuje jako jedyna osoba w rodzinie i musi wszystko utrzymac a nie od dzis wiemy ze czesto zycie w tym kraju bywa trudne . Mam 13 lat ale wiem co sie dla mnie liczy i tez mam swoje zdanie na ten temat . Oby z nami nie było tak jak ze stoczniowcami i z innymi placówkami sprzedanymi przez PO . Pozdrawiam .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.