Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21639 miejsce

Po surowce naturalne polecimy w kosmos? Projekt wspiera Google

To wiadomo od dawna: surowce naturalne Ziemi, zwłaszcza metale i kruszce, są na wyczerpaniu. Naukowcy pracują nad technologiami wydobywania minerałów z głębin mórz i oceanów oraz z najbliższych nam obiektów kosmicznych, m.in. z Księżyca.

 / Fot. WikipediaAmerykanie coraz bardziej interesują się zagadnieniem poszukiwania i wydobywania minerałów… właśnie na Srebrnym Globie. Przygotowują się do budowy i uruchomienia tam prywatnych kopalń minerałów. Uczeni i biznesmeni USA podali frapującą informację o wyasygnowaniu specjalnej nagrody 20 milionów dolarów dla firmy prywatnej, która podejmie się pierwszego w dziejach wyczynu "kopania" na Księżycu. O tę nagrodę już konkuruje 25 firm.

Pierwszą taką "kosmiczną" nagrodę ufundował światowy gigant w branży internetowej z Santa Clara w Kalifornii, Google. Otrzyma ją firma, która – jak postanowiono - "do połowy dekady posadzi na Księżycu własny łazik". Łazik ma przejechać po Księżycu co najmniej 500 metrów, zbadać pokonaną powierzchnię i przekazać naukowcom na Ziemi dokładny film dobrej jakości. Ostatecznie projekt ten ma pomóc w szczegółowym rozpoznaniu i badaniu minerałów zawartych w gruncie Srebrnego Globu.

W opiniach części specjalistów, w niedalekiej przyszłości na księżycowych kopalniach, teoretycznie można będzie dobrze zarobić. Według niektórych ekspertów, księżycowy grunt ma takie minerały i o takich parametrach, o jakie trudno na Ziemi.

"Najważniejsze jest to, czego jeszcze nie odkryliśmy. Niewykluczone, że na powierzchni Księżyca może być więcej cennych metali z grupy platynowców, niż na całej kuli ziemskiej" - mówi szef firmy Moon Express, która oficjalnie już bierze udział w konkursie o nagrodę Google’a.

Wprawdzie kopalnie na Księżycu - to jeszcze daleka a być może bardzo odległa przyszłość, jednak eksperci podkreślają, że siłą napędową badań kosmicznych teraz są i w przyszłości będą, nie rządowe agencje, lecz firmy prywatne.

Zdaniem ekonomistów, jeżeli dojdzie do uruchomienia na Księżycu kopalń surowców i ludzie sięgną do kosmosu po ich zasoby, wtedy może nastąpić znaczący i trwały spadek cen palladu i platyny. W przyszłości te surowce, w portfelu inwestora, mogą się okazać bardziej cenne niż złoto i srebro.

Tymczasem dzisiaj bogactwa naturalne, zresztą tak jest od dawna, stanowią świetną a zarazem silną kartę przetargową, w politycznych i ekonomicznych zagrywkach i rozgrywkach. Ulegają zmianie tylko rodzaje złóż, metali i kruszców, które wykorzystuje się do utrzymywania w pozycji szachu - państw, a nawet kontynentów.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To już myślą. Zbadają i polecą "do Twardowskiego" . Poczekamy zobaczymy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.