Facebook Google+ Twitter

Po szczycie NATO: Polscy ministrowie zadowoleni

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-04 17:14

Ministrowie spraw zagranicznych i obrony są zadowoleni z ustaleń zakończonego w Strasburgu szczytu NATO.

Według Radosława Sikorskiego i Bogdana Klicha, w deklaracji końcowej zawarte są wszystkie zapisy, na których zależało Polsce. Jedyne niepowodzenie to - według ministrów - niezastosowanie się prezydenta do instrukcji rządu w sprawie wyboru nowego sekretarza generalnego NATO.

Nowym szefem Sojuszu Północnoatlantyckiego został duński premier Anders Fogh Rasmussen. Nie zgadzali się na niego jedynie Turcy, których sojusznicy przekonali dopiero podczas specjalnej, dodatkowej sesji. Radosław Sikorski i Bogdan Klich wyrazili zdziwienie, że wczoraj wieczorem Rasmussena od razu poparł prezydent Lech Kaczyński.

Według ministrów, instrukcje, które dostał od rządu, przewidywały inny scenariusz - opóźnienie wyboru nowego szefa Sojuszu.

Mimo to Radosław Sikorski, który od dłuższego czasu był wymieniany jako rywal duńskiego premiera w walce o fotel sekretarza, złożył mu gratulacje. - Jestem przekonany, że jeśli będzie tak energicznie walczył z talibami, jak z ociepleniem klimatu, to będzie bardzo dobrym sekretarzem generalnym Sojuszu - mówił Sikorski.

Według ministrów Klicha i Sikorskiego Polska powinna być zadowolna ze szczytu, bo udało się wypracować deklarację bezpieczeństwa, rozpoczynającą prace nad transformacją sojuszu oraz potwierdzić wcześniejsze zapisy, dotyczące obrony przeciwrakietowej. Przede wszystkim jednak w komunikacie znalazł się zapis, że osią funkcjonowania paktu jest wspólna obrona sojuszników.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.