Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9944 miejsce

Po sześciu wiekach malowidła z Marianki ujrzały światło dzienne

Od trzech lat w Mariance, koło Pasłęka naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w piętnastowiecznym kościele, odkrywają dawne malowidła. O tym jak są cenne opowiada konserwator dr Joanna Arszyńska w rozmowie z Grażyną Wosińską.

Dr Joanna Arszyńska z Zakładu Konserwacji, Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej w Toruniu / Fot. archiwum Joanny ArszyńskiejDlaczego odkrywanie nowych malowideł w wiejskim kościółku w Mariance jest tak fascynujące?
Fascynujący jest już sam fakt, że w tak niewielkiej wsi wybudowano tak duży i tak bogato zdobiony kościół. Być może prowadzone prace przybliżą nas do odpowiedzi na pytanie, co o tym zadecydowało.

A jeśli chodzi o same malowidła?
Bardzo rzadko mamy do czynienia z tak dużym i kompletnym zespołem malowideł z I połowy XV w. w nieznacznym tylko stopniu zmienionym w ciągu czasu, który upłynął od ich wykonania.
Pozostawały w całkowitym ukryciu przez niemal czterysta lat do momentu ich ujawnienia pod koniec XIX w., a i wtedy ograniczono się jedynie do częściowego ich odsłonięcia, nie wykonano żadnych uzupełnień. Wiele fragmentów w ogóle od momentu zasłonięcia pobiałami, zapewne gdzieś w połowie XVI w., nie oglądało światła dziennego.

Do Marianki przyjeżdża nie tylko Pani z zespołem konserwatorów, ale i naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Odbyła się sesja naukowa. Dlaczego tylu naukowców jest zainteresowanych tym zabytkiem?
To niezwykły obiekt. Dzięki temu, że realizowany jest tak szeroki zakres prac istnieje możliwość przeprowadzenia gruntownych badań przez różne grupy naukowców. Mogą one przynieść wiele interesujących informacji, m.in. na temat historii regionu, technik budowlanych, sposobu organizacji budowy, rozwoju i wzajemnych zależności średniowiecznych warsztatów budowlanych i artystycznych.

Matka Boska z Dzieciątkiem, malowidło z kościoła w Mariance, koło Pasłęka / Fot. Joanna ArszyńskaKtóre odkrycie i dlaczego było dla Pani szczególne?
Na pewno szczególne było pierwsze odkrycie - tzn. odsłonięcie dużej sceny z Marią Magdaleną, upewniające nas, że jednak na ścianie północnej zachowało się coś więcej, niż tylko resztki dekoracji. Dużą radość sprawiło także ubiegłoroczne odkrycie dobrze zachowanego herbu w miejscu, gdzie – ze względu na sąsiedztwo rozległych, późniejszych przemurowań - trudno się było spodziewać, by cokolwiek przetrwało. Podobnie było z tegorocznym odkryciem wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem i pięknego ornamentu w jednej z wnęk okiennych, gdzie wydawało się, że tynki zostały całkowicie wymienione.

Jak ocenia Pani tegoroczne odkrycie?
Chociaż kompozycja zachowała się tylko częściowo, to zachowane fragmenty są w znakomitym stanie - zarówno jeśli chodzi o nasycenie barw jak i o ilość zachowanych szczegółów, jak choćby rysy twarzy, czy szczegóły fryzur.

Co „mówią” nam malowidła, architektura o dawnych twórcach? Czy praca konserwatora pozwala Pani poznać ich bliżej?
W przypadku malowideł w Mariance mogliśmy się też przekonać, że ich twórcy nie przejmowali się zbytnio ani nierównością czy nawet uszkodzeniami podłoża ani drobnymi zaciekami farby "uciekającej" ze zbyt mokrego pędzla.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobry tekst ale brakuje moim zdaniem krótkiego opisu np.
"Marianka – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk.

Do 1954 roku siedziba gminy Marianka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.

Wieś została założona przez Krzyżaków w latach 1302-1312, parafia istniała już w roku 1334. Duży jednonawowy kościół Wniebowzięcia NMP z trójbocznie zamkniętym prezbiterium zbudowano w XIV w., wieżę dobudowano około 1400 r. Sklepienie kryształowe w prezbiterium wzniesiono w początkach XVI w., a strop w nawie pochodzi z 1742. Zachowały się gotyckie malowidła z 2. ćwierci XV w. fundowane przez Krzyżaków z Pasłęka oraz ołtarz, ambona i chrzcielnica ze schyłku XVII w."
To z Wikipedii
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.