Facebook Google+ Twitter

Po sztukę na rondo w Katowicach

Dwie galerie, kawiarnia, wystawy, spotkania i koncerty. To wszystko w jednym miejscu, na środku ronda.

29 marca wystawą "Katowice 2007+" zainaugurowano działalność Ronda Sztuki w Katowicach. Szklano-metalowa konstrukcja powstała przy okazji budowy odcinka Drogowej Trasy Średnicowej, która przebiega m.in. pod rondem.


Budynek o powierzchni ponad dwóch tysięcy metrów kwadratowych przekazany został Akademii Sztuk Pięknych. Prócz wystaw znanych artystów, pokazywane też będą prace studentów katowickiej ASP. Ma być to także miejsce dyskusji o sztuce.


W czasie konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie Ronda Sztuki wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski stwierdził, że jest to miejsce potrzebne i piękne, a usytuowanie centrum sztuki w miejscu publicznym może przyczynić się do doskonałej promocji miasta. Tadeusz Czerwiński, architekt, który zaprojektował szklaną konstrukcję na rondzie, powiedział, że to dobrze, iż wnętrze kopuły będzie przeznaczone na prezentację sztuki.


- To dosyć nowatorski pomysł i teraz od osób zarządzających galerią będzie zależało, czy przekonają się do niego mieszkańcy - dodał Tadeusz Czerwiński.


W Rondzie Sztuki, na pierwszym piętrze kopuły, otwarto także wystawę "Re(ko)nesans malarstwa". Można ją oglądać do 29 kwietnia. Na parterze, przez trzy tygodnie, prezentowana będzie wystawa poświęcona zmianom wyglądu Katowic.


Nie tylko rondo przyczyni się do upowszechniania sztuki w Katowicach. W niedługim czasie planowane jest ustawienie rzeźb, instalacji i eksponatów w parkach, biurowcach i na skrzyżowaniach. W ten oto sposób miasto aspiruje do miana kulturowej stolicy regionu.

http://www.aspkat.edu.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.