Facebook Google+ Twitter

Po tragedii w Rudzie Śląskiej….

Cała Polska wspiera i solidaryzuje się z rodzinami ofiar wczorajszej katastrofy górniczej w Rudzie Śląskiej. Wczoraj w kopalni „Wujek – Śląsk” w Kochłowicach, poległo 13 górników, a 19 walczy o życie w szpitalach. Ich stan jest ciężki.

Akcja ratunkowa w kopalni "Wujek-Śląsk" w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach. / Fot. PAP/Andrzej GrygielDzień po tragedii w Rudzie Śląskiej wszyscy zastanawiają się co było przyczyną katastrofy w kopalni „Wujek - Śląsk” w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach. Prawdopodobną przyczyną był zapłon lub wybuch metanu. Rzeczywistą przyczynę poznany po dokładnych oględzinach miejsca wypadku przez specjalną komisję, która została powołana przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Zbada ona przyczyny i okoliczności wczorajszej katastrofy. WUG wyznaczył termin ukończenia pracy komisji na 30 marca 2010- mówi rzecznik WUG-u Edyta Tomaszewska

- Nie jesteśmy jednak w stanie powiedzieć kiedy komisja będzie mogła zjechać na głębokość 1050m, gdzie wczoraj miała miejsce katastrofa, na razie obserwujemy to miejsce i monitorujemy poziom metanu. Założone zostały specjalne tamy, i pobieramy próbki do badań. – dodaje Tomaszewska.

We wczorajszej katastrofie śmierć poniosło 13 górników, poszkodowanych zostało 59 górników w tym 19 jest w stanie ciężkim w siemianowickim Centrum Leczenia Oparzeń. - Górnicy przebywający w naszym szpitalu są w ciężkim, zagrażającym życiu stanie - mówi dyrektor CLO Mariusz Nowak.

- O godz. 14 odbędzie się spotkanie rodzin poszkodowanych z personelem medycznym podczas, którego zostanie im przedstawiony obecny stan zdrowia rannych. Otrzymają również w razie konieczności pomoc psychologa. Jeżeli stan pacjenta będzie pozwalał na odwiedzenie go przez rodzinę, również będzie taka możliwość - dodaje Nowak

Katowicka prokuratura rozpoczyna śledztwo w spawie przyczyn katastrofy. Premier, który przyjechał na miejsce tragedii w Kochłowicach zapewnił: - Otoczymy opieką rodziny zmarłych górników. Zwłaszcza te które straciły jedynego żywiciela rodziny. Jeżeli znajdą się odpowiedzialni za tą katastrofę To nie będzie dla nich żadnej wyrozumiałości - dodaje premier Tusk.

W związku w wczorajsza katastrofą w kopalni "Wujek – Śląsk" prezydent miasta Ruda Śląska wprowadził 7-dniową żałobę w mieście, która potrwa do 25 września do północy. W związku w tym odwołano „I Festiwal Wspomnień”. Miał się odbyć dzisiaj na rudzkim targowisku. Jak zapewniło Biuro Prasowe Urzędu Miasta nie jest jeszcze znany nowy termin imprezy. Jeśli tylko będzie znany podamy go do publicznej wiadomości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Górnictwo się widzi tylko jak ktoś zginie a na co dzień nagonka, przywileje rząd zabiera po cichu i nastawia inne grupy zawodowe przeciwko jak może teraz premier popatrzeć w oczy tym ludziom , następna sprawa fundacji które żerują na nieszczęściu ludzkim, wdowy i dzieci górników po ostatniej katastrofie są bez grosza a fundacje pouciekały bo media odeszły i cisza jest do dzisiaj!
Kto chce pomóc niech pomaga ale bez pośrednictwa fundacji!!! Tylko bezpośrednia pomoc jest skuteczna reszta to żer na ofiarach!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.09.2009 21:50

Górnik - niepewny i niebezpieczny zawód. Osoba pracująca w takim zawodzie nie wie, czy kiedy zjedzie do szybu, uda jej się z tamtąd wyjechać. Straszne, ale prawdziwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Straszne. Naprawdę okropna tragedia. Współczuję rodzinom zmarłych górników, a także tym, którzy cierpią z powodu głębokich urazów. Mam nadzieję, że w tej katastrofie nie będzie więcej ofiar. (*)(*)(*)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(*)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(*)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prezydent ogłosił żałobę narodową.Zacznie się w poniedziałek o 6 rano

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.09.2009 14:35

dziś zmarł 13 górnik [*]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.