Facebook Google+ Twitter

Po tropiku burze. Podtopione domy, pociągi stanęły. Prognozy złe

W piątek w dzień i w nocy, Straż Pożarna w całym kraju, interweniowała 239 razy. Strażacy usuwali skutki dużych opadów deszczu, gradu i silnego wiatru. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał "7 ostrzeżeń hydrologicznych".

 / Fot. Wikimedia CommonsPo tropikalnych upałach mamy wreszcie dni wytchnienia i chłodniejszego powietrza. Ale przyszły teraz – wcale nie nowe zresztą – burze z piorunami i gradem oraz nawałnice. Silny wiatr zrywa dachy domów i zabudowań gospodarczych, wali drzewa, a duży grad dziurawi samochody i pokrycie dachów. Woda lejąca się kurtyną z nieba zalewa piwnice i domy. Strażacy w całym kraju mają pełne ręce roboty. Tak było tylko w ostatnich dwóch dniach.

Zobacz zdjęcie - Burza z piorunami (Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta) - wyborcza.pl.

Według "Gazety Wyborczej", grad, burze i nawałnice w piątkowy wieczór i noc, sprawiały ludziom, szczególnie południowej Polski, nieprzyjemne niespodzianki. - Unieruchomione pociągi, podtopione domy, uszkodzone dachy. Awarie stacji transformatorowych, zerwane dachy, przewrócone drzewa, to skutki gwałtownych burz, które przeszły nad Polską w nocy z piątku na sobotę. W województwach trwa szacowanie strat. Meteorolodzy przestrzegają: burze się jeszcze nasilą.

- W Bednarach (pow. łowicki) została uszkodzona centrala sterowania ruchem kolejowym. Zatrzymano, na blisko 2 godziny, pięć pociągów Intercity i dwa pociągi Kolei Mazowieckich. Awarię usunięto o godz. 21:25, o czym czytamy w wyborcza.pl.

IMGW - "7 ostrzeżeń hydrologicznych"

W piątek w dzień i w nocy, Straż Pożarna na terenie całego kraju, interweniowała 239 razy. Strażacy usuwali skutki dużych opadów deszczu, gradu i silnego wiatru. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) "wydał 7 ostrzeżeń hydrologicznych".

Wszystkie dotyczą wysokich wzrostów stanów wody w województwach: śląskim (górna Warta, zlewnia górnej Odry, Małej Wisły, Przemszy i Soły), małopolskim (zlewnia Skawy, Raby, Dunajca, Uszwicy i górnej Wisłoki), świętokrzyskim (zlewnia Nidy, Czarnej Staszowskiej, Kamiennej i Koprzywianki) oraz opolskim i dolnośląskim.

W nocy z piątku na sobotę – silne burze z gradem przeszły nad Małopolską, Mazowszem, a także nad województwami: śląskim i świętokrzyskim. W porze popołudniowej burze szalały również nad częścią województwa warminsko-mazurskiego. W woj. świętokrzyskim niektóre rzeki przekroczyły lokalnie stany ostrzegawcze. Według synoptyków, w nocy w tym rejonie, mogło spaść nawet 60 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Burze na Mazowszu i w Bukowinie Tatrzańskiej

Dyżurny Centrum IMGW poinformował, że głównym problemem są teraz przerwy w dostawach prądu. Na Mazowszu wciąż nie ma go dzisiaj, 35 tys. gospodarstw domowych, a w województwie łódzkim odnotowano 16 tys. awarii sieci przesyłowej, ale większość usunięto. Do awarii sieci doszło też w powiatach: tomaszowskim, łowickimi i radomszczańskim. Tam około 16 tys. gospodarstw przez dłuższy czas nie miało prądu. Prądu nie mają dzisiaj w ponad 3 tys. gospodarstw na Podlasiu.

W piątek po południu przeszły nawałnice z gradem, nad Bukowiną Tatrzańską (woj. małopolskie), które wywołały podtopienia budynków, uszkodzenia dachów i złamania drzew. Strażacy musieli interweniować 24 razy - poinformował media w piątek wieczorem, rzecznik małopolskiej straży pożarnej. Wstępne szacunki wykazują, że zostało uszkodzonych 11 dachów. Nawałnica uszkodziła drogi, a woda naniosła z pól na drogi, muł i kamienie.

Burze i nawałnice unieruchomiły kilka pociągów, m.in. na trasie Warszawa - Berlin. Awaria trwała blisko dwie godziny, ale usterki sprawnie usunięto i pociągi wróciły na trasy. Nadal jednak - jak podaje RMF24 - pech nie opuszcza pasażerów pociągów. Opóźnione są dzisiaj wszystkie składy kolejowe na najważniejszej w Śląskiem trasie, łączącej Katowice z Częstochową.

Uszkodzona trakcja na czterech trasach

Aż 10 pociągów na tej trasie może mieć dziś godzinne opóźnienie. Po zerwaniu sieci trakcyjnej, trasa była przez kilka godzin całkowicie zablokowana. Naprawianie jej może zająć elektrykom jeszcze "kilka najbliższych godzin" – podaje rmf24.pl.

Po nocnej burzy w okolicy Poraja, obniżoną trakcję zerwał, jadący tą trasą pociąg towarowy. Wymaga całkowitej naprawy. Po częściowej naprawie, pociągi jadą tam wahadłowo jednym torem. Wcześniej, ze względu na zablokowaną trasę, pasażerów lokalnych pociągów woziły autobusy, a dwa pociągi do Warszawy, skierowano na objazdy przez Szczekociny i Centralną Magistralą Kolejową. Ogółem w nocy i rano odwołano całkowicie na tej trasie 8 pociągów.

Służby kolejowe usuwają również powstałem awarie sieci w innych miejscach. Zerwana została sieć trakcyjna po burzy w Wyczerpach pod Częstochową i w rejonie Mikołowa. Wprowadzono objazdy pociągów. W Katowicach-Murckach złamane konary drzewa w czasie burzy uszkodziły sieć na trasie towarowej.

Zerwana trakcja, przymusowy przestój

Od rana dają się we znaki pasażerom opóźnienia pociągów, m.in. Intercity relacji Kraków-Warszawa. Zerwana trakcja w Zawierciu unieruchomiła pociąg we Włoszczowie. Dwie godziny stał pociąg w Zawierciu. Dramat! Pani konduktor robi, co można, aby opanować sytuację. Troskliwie szuka wody dla dziecka, które " słabnie w jednym z wagonów" – podaje RMF24.

Podobna awaria zatrzymała wczorajszego wieczora siedem pociągów, w tym Intercity i dwa składy Kolei Mazowieckich. Po silnej i gwałtownej burzy zepsuł się na Mazowszu system kierowania ruchem kolejowym. Pociąg "Goplana" relacji Warszawa-Poznań miał opóźnienie około 80 minut. Inne pociągi miały mniejsze opóźnienia. Dość szybko zareagowała skutecznie grupa szybkiego reagowania i ruch wznowiono.

We czwartek pod Miechowem, na trasie Warszawa-Kraków, utknęło 13 składów kolejowych, m.in. relacji Kraków-Gdynia i Kraków-Poznań. Media alarmowały: "Piekło w wagonach, chaos na torach." PKP w piątek poinformowały w specjalnym komunikacie, że awaria była spowodowana upałem.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.