Facebook Google+ Twitter

Po wieloletnich przymiarkach rusza budowa obwodnicy Nowogardu

W latach 90. rozpoczęto prace koncepcyjne nad obwodnicą Nowogardu. Analizowane były różne warianty. Długo to trwało. Wielu mówiło, że obwodnicy nie będzie. W końcu mamy konkrety.

Przebieg obwodnicy Nowogardu nałożony na ortofotomapę. / Fot. Fot. http://www.gddkia.gov.pl/article/oddzialy/gddkia_szczecin/inwestycje/inwestycje_planowane/article.php/id_item_treeTo już prawie 20 lat mija od rozpoczęcia prac koncepcyjnych nad obwodnicą Nowogardu. Nie było pośpiechu, bo natężenie ruchu zwiększało się powoli.

W wyniku prowadzonych od początku lat dziewięćdziesiątych, szczegółowych analiz wielu czynników i warunków, zadecydowano, że dalszy etap prac powinien obejmować warianty północne. Odrzucono wariant południowego przebiegu obwodnicy, z uwagi na prawie dwukrotnie większą długość w stosunku do najkrótszego wariantu północnego i przecinanie przez wariant południowy linii kolejowej. Ponadto po stronie południowej Nowogardu są złe warunki terenowe, co wymagałoby znacznej ingerencji w naturalne podłoże(m.in. torfowe). Fakt, że Dolina rzeki Sąpólnej stanowi szczególnie cenny ekosystem, którego nie powinno się naruszać jest w ekologicznym znaczeniu decydujący.

Ważnym argumentem są także dane z Generalnego Pomiaru Ruchu, które jednoznacznie wskazują na to, że pojazdy poruszające się po drogach wojewódzkich 106 i 144 nie zwiększają potoku ruchu pojazdów na drodze krajowej nr 6. Przewiduje się, że ruch na drodze wojewódzkiej nr 106 drastycznie zmaleje w wyniku oddania do ruchu drogi ekspresowej S-3 na odcinku Szczecin – Gorzów Wielkopolski oraz budową obwodnicy Miękowa i węzła Parłówko.
Po odrzuceniu wariantu południowego kontynuowano prace nad wariantami północnymi. Ostatecznie, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia wydana 22 lipca 2008 roku zdecydowała o przebiegu obwodnicy Nowogardu. 

Dlaczego Nowogardowi potrzebna jest obwodnica

Obecnie droga krajowa nr 6 przebiega dokładnie przez środek Nowogardu, w bezpośrednim sąsiedztwie terenów chronionych przed hałasem. Natężenie ruchu na tej drodze (w mieście), kształtuje się na poziomie powyżej16 tys. pojazdów na dobę (przy udziale samochodów ciężarowych sięgającym nawet 30 proc.). Od dłuższego czasu normą są wielokilometrowe korki paraliżujące przejazd przez miasto i poruszanie się w obrębie samego Nowogardu. Potrzebna jest obwodnica, która „odkorkuje” miasto. Wyprowadzi z Nowogardu ruch tranzytowy, który powoduje znaczne uciążliwości dla mieszkańców. Dzięki nowej drodze odetchną przede wszystkim mieszkańcy Nowogardu, ale i turyści jadący w stronę morza.

Wydarzenia 2010

25 stycznia otwarto oferty cenowe w przetargu na budowę obwodnicy Nowogardu w ciągu drogi krajowej numer 6. Do szczecińskiej GDDKiA wpłynęło 7 ofert od wykonawców. Najniższą cenę za wybudowanie obwodnicy zaoferowała firma BUDIMEX S.A. - 161,5 miliona złotych.
31 marca nastąpiło podpisanie umowy przez Szczeciński Oddział GDDKiA z firmą Budimex S.A. na budowę obwodnicy Nowogardu w ciągu drogi krajowej numer 6. Obwodnica powstanie w ciągu 22 miesięcy.
8 kwietnia w nowogardzkiej siedzibie GDDKiA, odbyło się przekazanie terenu, na którym ma powstać obwodnica Nowogardu firmie Budimex SA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Remek T
  • Remek T
  • 12.05.2011 14:40

Teraz już zbliżamy się do końca tej inwestycji. Ciekawe jakto będzie z terminem oddania i usterkami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tym pasem zieleni przy drogach jest kulawo. Dochodzi do tego że posadzone drzewa giną z uwagi na złą organizację i technologię sadzenia w 70 - 80 %. Niewłaściwie przygotowane paliki podporowe zwiększają jeszcze bardziej te straty. Tak stało się przy drogach Nowogard - Goleniów i Nowogard - Wierzbięcin.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może to i najwłaściwsze zachowanie. Zająć się bieżącymi sprawami, ułatwiającymi ludziom życie. Może wtedy mniej będzie takich Tragedii, jak ta Sobotnia pod Smoleńskiem? Bo gdybym był ogniwem układu automatycznej regulacji, to na sygnały do mnie docierające, wygenerowałbym tylko jedną odpowiedź. Źle się dzieje w Naszej Ojczyźnie Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.