Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16710 miejsce

Po wiosenne słońce do Świeradowa-Zdroju

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-03-17 07:42

Kto odpoczywa w Karpaczu lub w Szklarskiej Porębie, będzie miał niedaleko. Z Wrocławia czy innych miejscowości jest już spora odległość, ale warto ją pokonać, bo takiego spokoju, pięknych widoków i cennych zabytków nie ma gdzie indziej.

Atrakcją jest już sam dojazd, bo trzeba pokonać zakręt śmierci. Potem można się spokojnie rozkoszować spacerem po miasteczku i uzdrowiskowym deptaku.
Świeradów-Zdrój jest niewielki. Jego wyjątkowy klimat, źródła wód leczniczych i piękne okolice doceniono już w XVII wieku. Od tego czasu przyjeżdżają tu kuracjusze leczyć choroby reumatyczne, narządów ruchu, układu krążenia oraz choroby kobiece. Im więcej pojawiało się turystów, tym bardziej piękniało miasto.Fot. Marcin Oliva Soto

W 1899 roku wybudowano Dom Zdrojowy i halę spacerową, najdłuższą wśród dolnośląskich uzdrowisk. Od nich najlepiej zacząć zwiedzanie. Dom Zdrojowy powstał na podstawie projektu wrocławskiego architekta Grossera. Budowa kosztowała pół miliona marek. Na parterze budynku były m.in. salony: gier, muzyczny, taneczny, na wyższych kondygnacjach pokoje gościnne. Można z nich korzystać do dzisiaj. Wnętrze domu ozdobiono obrazami Kaysera-Eichberga i rzeźbami Willborna i Gieseckego. Malowniczość budynku podkreśla 46-metrowa wieża zegarowa.
Najbardziej atrakcyjna jest modrzewiowa hala spacerowa. Ma 80 metrów długości, piękne witraże i roślinność. W hali można napić się nie tylko mineralki, ale i posiedzieć przy kawie nad ciekawą lekturą. Pijalnia jest czynna codziennie od godz. 7 do 17.

Tuż obok były Łazienki Leopolda. Powstały w latach 1838-39. Poza kąpielami leczniczymi kuracjusze mieli inhalacje, zabiegi odnowy i rehabilitację. Obecnie w dawnych Łazienkach Leopolda jest centrum reumatologii Goplana.
W parku Zdrojowym można podziwiać willę Marzenie. Powstała w 1901 r. na zamówienie przemysłowca Juliusza Pintscha z Berlina. To nie tylko budynek główny, ale i ogrodowy. Zbudowano je w popularnym pod koniec XIX w. tzw. stylu szwajcarskim, stosowanym głównie w pałacach, pensjonatach i hotelach uzdrowiskowo-górskich. Stąd rozłożyste dachy z dekoracją wycinaną w deskach oraz drewniane słupy ganków. •

Jak dojechać


Dojazd do Świerdowa-Zdroju możliwy jest od strony Szklarskiej Poręby przez Rozdroże Izerskie, z Leśnej przez Czerniawę-Zdrój, a także drogą główną z Gryfowa Śląskiego przez Mirsk. W Czerniawie-Zdroju znajduje się drogowe przejście graniczne do Novego Mesta pod Smrkiem. Połączenia autobusowe prowadzą w większości do Jeleniej Góry.

Co jeszcze warto zobaczyć


• Domek myśliwski, po drugiej stronie Domu Zdrojowego. Wybudowany został specjalnie dla dzieci właścicieli uzdrowiska – rodu Schaffgotschów oraz ich pracowników.
• Pomnik żaby w parku Zdrojowym. Jej właśnie miasto zawdzięcza odkrycie właściwości radoczynnych źródeł. Na długo leżącą żabę, która nie ulegała rozkładowi, zwrócił uwagę przebywający w Świeradowie fizyk. To odkrycie potwierdziło, iż istniejące źródła są radoczynne, a żaba pozostała wieczna do dziś.
Fot. Marcin Oliva Soto• Schronisko na Stogu Izerskim – zabytkowe schronisko powstałe z inicjatywy rodziny Schaffgotschów w 1924 r. oraz dzięki dr. Josefowi Siebeltowi. Wybudowane w charakterystycznym stylu śląsko-łużyckim jest obecnie znakiem rozpoznawczym samego Świeradowa i jednym z ulubionych celów wypraw kuracjuszy. Do schroniska przyciągają turystów piękne widoki na Świeradów-Zdrój, Pogórze Izerskie i Grzbiet Kamienicki, które najlepiej podziwiać można z otwartego tarasu z drewnianymi ławkami i stolikami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.