Facebook Google+ Twitter

PO zachowuje wyższą emeryturę Kiszczaka

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-09-24 08:16

Platforma Obywatelska złoży w Sejmie projekt ustawy odbierającej przywileje emerytalne byłym funkcjonariuszom peerelowskiej bezpieki, ale pomija w nim wojskowych.

Wysokie świadczenia zachowają zatem m.in. autorzy stanu wojennego generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak oraz żołnierze Wojskowych Służb Wewnętrznych.

Andrzej Czerwiński, wiceprzewodniczący klubu PO, przyznaje, że posłowie długo dyskutowali, czy nie poszerzyć katalogu osób, których emerytury zostałyby zmniejszone. - Na razie projekt dotyczy tylko byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Ich działalność w PRL nie budzi żadnych wątpliwości. Nie wykluczamy jednak, że gdy ustawa trafi już do Sejmu, dopiszemy do niej wojskowych. Jesteśmy otwarci na różne propozycje, a projekt jest punktem wyjścia do dalszych prac - mówi Czerwiński.

Antoni Dudek, historyk i doradca prezesa IPN, podkreśla jednak, że oficerowie kontrwywiadu ramię w ramię z cywilną bezpieką zwalczali opozycję demokratyczną. W 1985 r. kontrwywiad wojskowy inwigilował blisko dziewięćset osób podejrzewanych o działalność opozycyjną.

WSW zwalczała pacyfistyczny ruch Wolność i Pokój i założoną w 1982 r. przez Kornela Morawieckiego Solidarność Walczącą, którą podejrzewano o prowadzenie działalności terrorystycznej. W 1986 r. WSW miała ponad 16 tys. agentów.

- Oficerowie wojskowego wywiadu i kontrwywiadu również korzystają z przywilejów emerytalnych i powinni je stracić - mówi Dudek.

Cała sprawa opisana jest na stronach Polska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.