Facebook Google+ Twitter

PO zapłaci za walkę nie fair

Dolnośląska PO, obawiając się silnej pozycji Rafała Dutkiewicza na Dolnym Śląsku, zaczęła rozpowszechniać reklamy z hasłami, które sugerowały bardzo silne powiązania obecnego prezydenta Wrocławia z PiS. Za tę grę Platforma zapłaci.

W środowych wydaniach "Gazety Wrocławskiej" i "Gazety Wyborczej" PO zamieściła całostronicowe reklamy z hasłem "Uwaga! Kaczyński chce zdobyć Dolny Śląsk". W reklamie znalazły się także słowa Jarosława Kaczyńskiego ("Możemy też myśleć o województwie dolnośląskim, bo tam szansę ma lista Rafała Dutkiewicza") oraz ostrzeżenie ""Głosując na Dutkiewicza i jego kolegów oddajesz władzę w ręce PiS".

Obecny prezydent Wrocławia zaskarżył Platformę Obywatelską w trybie wyborczym i sprawę wygrał. Sąd uznał, że celem tej reklamy było zdyskredytowanie konkurencji. PO musi zamieścić sprostowania, wpłacić 10 tys. zł na rzecz kliniki hematologii i onkologii dziecięcej we Wrocławiu oraz zaprzestać szkalowania Komitetu Wyborców Rafała Dutkiewicza. Wyrok sądu jest nieprawomocny.

To prawny wymiar kary, jaką poniesie (zakładając, że wyrok się uprawomocni) PO. Jest jeszcze wymiar polityczny. Takie postępowanie należy zakwalifikować do kampanii negatywnej. PO nie stawia na wyeksponowanie zalet swoich kandydatów, lecz uderza w najsilniejszego rywala. Dodatkowo w pewnej mierze, atak ma charakter osobisty, dostaje się Dutkiewiczowi, który we Wrocławiu jest bardzo popularny. Cechą kampanii negatywnych jest to, że często potrafią się one odbić i uderzyć w atakującego. Czy będzie tak w tym przypadku, okaże się 21 listopada.

Zachowanie dolnośląskiej PO zdaje się wynikać z tego, że komitet Dutkiewicza osiągnął bardzo silną pozycję w województwie i stanowi bardzo poważną konkurencję dla partii Tuska na Dolnym Śląsku, a ta z kolei ostatnio świętuje tutaj same zwycięstwa i ewentualna porażka byłaby przyjęta z wielkim niezadowoleniem. Zwłaszcza dla Grzegorza Schetyny, wywodzącego się z tego regionu. PiS swoje w wyborach osiągnie, a KWRD może zabrać sporo poparcia rządzącej obecnie partii i pozbawić jej władzy. O tym, że jest to możliwe, PO przekonała się już w Radzie Miejskiej Wrocławia, właśnie za sprawą Dutkiewicza. Być może tym razem przyjdzie pora na całe województwo.

Jacek Protasiewicz, szef wrocławskiej PO, uważa, że powiązania Dutkiewicza z PiS-em są bardzo silne. Jako argument podaje to, że z list prezydenta Wrocławia startują osoby, które popierały w kampanii prezydenckiej Jarosława Kaczyńskiego. Idąc jednak tą drogą, możemy stwierdzić, że głosując na PO, głosujesz na SLD, bo przecież wielu ludzi lewicy poparło w wyborach Bronisława Komorowskiego.

Warto przypomnieć, że Platforma nie pierwszy raz stosuje nieczyste zasady. W 2007 roku znane było hasło "Głosując na PiS, głosujesz na Samoobronę". Kampania negatywna w tym przypadku, może się jednak obrócić przeciwko PO i jej kandydatom.

Gazeta Wrocławska: Sąd - Platforma przegrała z Rafałem Dutkiewiczem

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

www.dutkiewicz.pl
  • www.dutkiewicz.pl
  • 14.11.2010 01:16

DOŚĆ KORUPCJI DUTKIEWICZA ! W TYM MIEŚCIE ! DOŚĆ ROZDAWANIA KAMIENIC ! DOŚĆ NISZCZENIA POLSKICH MAŁYCH ŚREDNICH I INNYCH POLSKICH FIRM !!! www.dutkiewicz.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożmiński
  • Roman Kożmiński
  • 12.11.2010 23:01

A miały być wysokie standardy - miały...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nic dodać, nic ująć, Panie Adamie ;) Żeby to jeszcze tylko od nas zależało...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze trzeba byc fair. I w życiu i w polityce! Albo prznajmiej starać się takim być!

Komentarz został ukrytyrozwiń

PiS wygrał wybory. To PiS rozdawał karty i chętnie zobaczyłby w swoim rządzie ludzi PO (opozycją byłyby wtedy SLD, PSL, LPR i Samoobrona - żyć nie umierać). Niestety uniesiona dumą Platforma spasowała, bo nie dostała tego, czego by chciała, czyli resortów finansów i skarbu. Na to PiS, jako partia rządząca z wiadomych względów nie mógł się zgodzić, bo to PiSowski premier brałby na siebie odpowiedzialność za sprawy finansów publicznych i prywatyzacji. Platformie tylko na tych resortach zależało, zresztą dziś - patrząc na prywatyzacje, umowy gazowe, budżet, o aferze hazardowej nie wspominając - widać to jak na dłoni. Tak to wyglądało. Winę za wszystko politycy od lat na siebie zrzucają. To nic nowego, więc trzeba samemu wyciągać wnioski, z tego, co się widzi. Pan wierzy politykom? Wie Pan przecież po czym poznać, że polityk kłamie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale co Twój komentarz wnosi do tej sprawy? W żaden sposób jej nie skomentowałaś...
Taki komentarz z serii "a tam biją murzynów".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.11.2010 20:03

Panie Tomaszu, ja pamiętam to troszkę inaczej.
Żadna z partii (PO i PiSs) nie chciały porozumienia w sprawie PO-PiS, ale każda zrzucała winę za brak porozumienia na drugą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.11.2010 20:01

Łukasz, przeczytaj jeszcze raz mój komentarz. A potem jeszcze raz, i jeszcze raz, i jeszcze.
Może zrozumiesz, o co mi chodziło. A jeśli nie to "krzyż na drogę" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
ewa mika
  • ewa mika
  • 12.11.2010 19:57

PO od początku gra nieuczciwie, to partia która nie ma nam nic do zaoferowania więc niszczy swoich przeciwników. Ta metoda walki politycznej przejdzie pewnie do historii jako metoda Tuska

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Łukaszu B... Patrząc wstecz widzę Platformę, która urażona przegraną w wyborach parlamentarnych śmieje się - dzisiejszym już - sierotom po POPiSie w twarz i nie chce tworzyć rządu z Kaczyńskim. Od tego się wszystko zaczęło - od wielkich ambicji i nieposkromionej niczym chęci władzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.