Facebook Google+ Twitter

Po zmroku noś odblaski. Nowe przepisy wchodzą w życie 31 sierpnia

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2014-08-26 09:53

31 sierpnia zaczyna obowiązywać ustawa nakazująca noszenie elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

 / Fot. By Magnus Mertens (Own work) [CC-BY-SA-2.0-de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/de/deed.en)], via Wikimedia Commons Przed zmianą przepisów obowiązek noszenia odblasków miały tylko dzieci do 15 lat. Obecnie dotyczy każdego, bez względu na wiek.

Stosowanie odblasków ma pomóc ograniczyć wypadki z udziałem pieszych. Pieszy posiadający odblaski poruszający się po zmroku jest widoczny dla kierowcy z odległości 150 metrów, a gdy nie jest w nie wyposażony jedynie z odległości 20 metrów. Kierujący autem nie ma wówczas możliwośći szybkiego ominięcia czy wyprzedzenia pieszego.

Ustawodawca nie określa jaki ma być ten element odblaskowy. Może to być kamizelka odblaskowa, opaska, naklejki. Wybór należy do nas. Jednak taki odblask musi być dobrze widoczny.

Za nieprzestrzeganie przepisów grozi kara. Uczestnik ruchu łamiący inne przepisy kodeksu drogowego lub wydane na jego podstawie, może zostać ukarany grzywną w wysokości do 3 tys. złotych. (Art. 97 kodeksu wykroczeń).

Gdy pieszy będzie poruszał się chodnikiem lub inną drogą wyłączoną z ruchu samochodów poza terenem zabudowanym odblask nie będzie mu potrzebny,

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Problemu to nie rozwiąże, ale trochę ograniczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Edyta Zięba
Jakoś nie wyobrażam sobie by ci co piją na okrągło nagle pobiegli do sklepu kupić kamizelkę czy inne odblaski zamiast flaszki. Swoją drogą nie raz widziałam takie osoby "przechodzące" przez ulicę wężykiem i nic im się nie stało. Kierowcy zwalniali, zatrzymywali się i cierpliwie czekali aż Ci opuszczą ulicę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Instytucje otrzymują nagrody Nobla, wa więc nic zdrożnego ni byłoby w tym, aby przydzielić twórcom takiej ustawy. Zresztą, nie tylko tej.

Tak wygląda profesjonalny marketing.

Zbiorowo, przy pomocy ustawy rozkręcamy na "coś tam" popyt, a potem już tylko spijamy śmietankę... Tak trzymać!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.