Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26187 miejsce

Pobór kobiet

Czy mężczyźni powinni zapewniać armii niewolniczą siłę roboczą? A może powinny czynić to kobiet? Ten drugi pomysł, po pewnym przeformułowaniu, wydaje się całkiem zasadny.

 / Fot. Wiadomości24O powszechnej służbie wojskowej napisano już wiele. Skupiano się przy tym głównie na różnicy pod względem skuteczności armii poborowej i zawodowej, analizując skuteczność historyczną i współczesną obu rodzajów wojsk.

Ocena służby wojskowej

Historia zna głównie armie zawodowe. Przed XIX wiekiem obowiązek walki spoczywał jedynie na szlachetnie urodzonych, pozostałych żołnierzy należało do niej zachęcić żołdem, którego wysokość kształtował wolny rynek. Za wojną rzadko stały doktryny nacjonalistyczne czy klasowe. Kto parł do wojny, rzadko mógł powołać się na jakąś ideologię i za działania zbrojne musiał zapłacić. Armie poborowe to pozostałość XIX-wiecznego nacjonalizmu i doktrynerstwa. Zapoczątkowała je Rewolucja Francuska, której ideolodzy uważali, że cały republikański naród ma misjonarski obowiązek najeżdżać mniej postępowe od siebie społeczeństwa europejskie w celu zaszczepiania im idei rewolucyjnych. Biorąc za przykład rewolucyjną Francję, armie poborowe zaczęły wprowadzać wszystkie, tworzące się w tym okresie w Europie, państwa narodowe. Wkrótce XIX-wieczny nacjonalizm z jego powszechną służbą wojskową doprowadzony do skrajności w pierwszej połowie XX wieku doprowadził w tym okresie do starcia się tak rozbudowanych poborowych armii w dwóch wojnach światowych. Pobór, jako wyraz wspólnego wysiłku całego społeczeństwa na rzecz szerzenia na świecie sprawiedliwości społecznej, walki klasowej, rewolucji i pokoju, stosowali również sowieci. Jednak druga połowa XX wieku przyniosła zmianę zarówno potrzeb w dziedzinie wojskowości jaki i poziomu technicznego toczonych wojen. Potrzeby prozelityczne agresywnych ideologii ustąpiły miejsca naturalnym bardziej umiarkowanym potrzebom w dziedzinie wojskowości, a wojny zaczęto wygrywać nie dzięki liczebności żołnierzy lecz jakości technicznej sprzętu i wieloletniemu przeszkoleniu obsługujących go zawodowców.

Z toczonych debat nad poborem wyłania się więc zazwyczaj wniosek, że zarówno historycznie jak i przede wszystkim współcześnie armia zawodowa sprawdza się lepiej niż poborowa. To argument militarny za zniesieniem powszechnego poboru do armii. Jednak nawet gdyby względy obronne za nim przemawiały, przed uznaniem go za słuszny należałoby jeszcze wykazać, że jest on najlepszym rozwiązaniem: o wyborze danego pomysły nie decyduje bowiem to, czy jest dobry, lecz to, czy jest najlepszy spośród rozwiązań alternatywnych. Czas, jaki się odbiera młodym mężczyznom, trzymając ich pod kluczem przez rok, nie jest czasem dodanym do ich życia. W jego trakcie ludzie ci mogliby robić wiele innych rzeczy: rozkręcić biznes, znaleźć sobie pracę, wyjechać za granicę, wyedukować się, znaleźć sobie żonę, czy choćby nawet „wyszumieć się” na przyszłość.

Moim zdaniem najproduktywniejszej, najbardziej kreatywnej i innowacyjnej grupy społecznej nie powinno się przez rok trzymać w zamknięciu, zmuszając jej członków do pracy niezgodnej z ich predyspozycjami i umiejętnościami, nie rokującej rozwoju, ani nie dającej osobistej motywacji do starań, jako że wysiłek militarny jest zawsze zbiorowy. Młodzi poborowi znacznie bardziej staraliby się, robiąc coś, co lubią i na czym im zależy, bo są za to cenieni indywidualnie, niż pod przymusem wykonując zbiorowe zadanie o niezbyt widocznych efektach. Natomiast zadania wojskowe skuteczniej wykonałby ktoś opłacony na ten cel lub robiący to z własnego zamiłowania, kultury patriotycznej, szacunku dla dziadka, żeby zaimponować dziewczynie, czy jakiegokolwiek innego powodu. Z niewolnika nie ma nie tylko pracownika ale też żołnierza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zabawny pomysł. Au pair - jako służba, za kieszonkowy żołd?. Ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.