Facebook Google+ Twitter

Poborowych za granicą polskie wojsko nie znajdzie

Czy wojskowe żandarmerie państw Unii pomogą ściągnąć do kraju Polaka, który wyjechał za granicę i uchyla się przed wojskiem? – Nie ma takiej możliwości – mówi płk Adam Frańczak ze Sztabu Generalnego polskiej armii.

Do końca roku polska armia chce wcielić w swe szeregi 77 tysięcy młodych ludzi – poinformowali wczoraj przedstawiciele Sztabu Generalnego podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej. Według nich, liczba ta żadnym rekordem nie jest. Zapewniają też iż w jednostkach nie brakuje żołnierzy. A ostatnie doniesienia gazet, jakoby wojsko, z powodu kadrowych braków właśnie, na gwałt zwiększało liczbę poborowych, uznali za "udramatyzowane" i nieprawdziwe.

podpułkownik Lech Matyszczyk ze Sztabu Generalnego Wojska PolskiegoDo poboru stawiło się w tym roku 289 tys. osób (wobec 340 tys. w 2002 roku) – wylicza płk Frańczak. – 80 proc. z nich ma kategorię “A”. Do wojska wcielani są poborowi jedynie z taką kategorią. Wielu z nich otrzymuje jednak czasowe odroczenia, w 90 procentach z powodu podjęcia nauki.

Przed komisje poborowe, imo wezania, nie stawia się ok. 10 tys. Polaków rocznie. Większość z nich nie ma usprawiedliwienia; najczęściej wyjechali za granicę. Wymagane zawiadomienia o zagranicznym wyjeździe, dłuższym niż dwa miesiące, złożyło aż 30 tys.osób.
– Choć ustawa przewiduje, że do wojska można trafić nawet w wieku 50 lat, w praktyce nie zdarzają się rekruci starsi niż 28 lat – przyznał ppłk. Lech Matyszczyk z Zarządu Zasobów Osobowych Sztabu Generalnego.

– Do wojska zapraszamy też panie – przypomina Piotr Paszkowski, rzecznik MON.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"? Do wojska zapraszamy też panie ? "....o nie to juz za wiele,jestem totalnie antymilitarna,
ale nie ma innego wyjscia,to dobrze ze moga nas bronic zolnierze-panowie,pani w mundurze
wywoluje u mnie zawsze jakies dziwne uczucie,ze ta KOBIETA ma cos w sobie nieludzkiego
czasem odnosze wrazenie,ze niektore z tych mundurowych kobiet reprodukuja w komiczno-tragiczny
sposob stereotyp "meznosci",w rezultacie ,daja wrazenie jakby byly jakimis mutantkami

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.