Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15457 miejsce

Pocałunki w laboratorium, czyli chemia miłości odkryta

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-02-09 08:43

Jeśli wierzyliście, że między wami a ukochaną osobą jest jakaś szczególna chemia, to prawdopodobnie macie rację.

Badacze ustalili, że namiętny pocałunek wysyła do mózgu silny sygnał chemiczny, który sprawia, że partner czuje się podniecony, szczęśliwy lub odprężony. Ten hormonalny impuls przypuszczalnie jest pobudzany przez zawarte w ślinie feromony.

- Nasze badania pokazują, że całowanie się jest zjawiskiem bardziej złożonym, niż do tej pory myśleliśmy - mówi Wendy Hill , profesor psychologii z Lafayette College w amerykańskim stanie Pensylwania. - Pocałunek uruchamia zmiany hormonalne oraz wiele innych mechanizmów, o których nie mieliśmy pojęcia.

Nadrabianie zaległości w tej dziedzinie zajęło naukowcom sporo czasu. Już William Szekspir wiedział, co się dzieje podczas pocałunku. W jego najsłynniejszym dramacie Romeo mówi do Julii: "O, niech tych ust ustami dotknę spragnionymi: Gdy wiary z nich zaczerpnę, już mnie w raj przywiodły!" (przekł. Stanisław Barańczak).

Prof. Hill postanowiła sprawdzić, czemu zetknięcie się dwóch par ust wywołuje aż tak silną reakcję emocjonalną. W tym celu u 15 heteroseksualnych par zmierzono poziom oksytocyny i kortyzolu przed oraz po trzymaniu się za ręce, a także przed pocałunkiem oraz po nim.

Oksytocyna jest hormonem związanym z pozytywnymi uczuciami, a kortyzol - ze stresem. Oczekiwano więc wzrostu stężenia tego pierwszego i spadku drugiego. Początkowe wyniki to potwierdziły, ale z jednym wyjątkiem: poziomu oksytocyny, który u kobiet się obniżył.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

C6H5(NH2)CH3 - gdy ten związek chemiczny - zdaniem naukowca pani Lubowitz - zaświadcza o zakochaniu się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.