Facebook Google+ Twitter

Pochłaniający podczerwień samochodowy dach od Webasto

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-02-20 15:53

Pochłaniający ciepło panoramiczny dach Webasto wykonany z odpornego na stłuczenia poliwęglanu zapewnia lepsze oświetlenie wnętrza samochodu, tworząc w Smarcie Fortwo wrażenie większej przestrzeni.

Webasto produkuje panoramiczne okna dachowe montowane w trzeciej generacji Mercedesa Smart Fortwo. Panele dachowe o powierzchni 1,2 m2 wykonane są z lekkiego tworzywa sztucznego, poliwęglanu (Makrolon® wyprodukowany przez Bayer MaterialScience). System ten przepuszcza bardzo dużo światła do wnętrza auta, dzięki czemu pasażerowie mogą doświadczyć przyjemnego wrażenia rozległej przestrzeni. Jest również idealnym przedłużeniem przedniej szyby samochodu pod względem wizualnym.

Kamień milowy w dziedzinie komfortu
Jedną z podstawowych zalet tego systemu dachowego jest jego zdolność do pochłaniania energii słonecznej, co zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza samochodu. Jednym słowem, promieniowanie podczerwone pozostaje tam, gdzie jego miejsce – na zewnątrz. Umożliwiają to mechanizmy absorbujące podczerwień, które są zintegrowane z poliwęglanem, a konkretniej z granulatem, z którego wykonane są panele. Makrolon® AG2677 w wykazującym dużą stabilność termiczną i zdolność pochłaniania ciepła kolorze o kodzie 771079 [purpurowy] wykorzystany jest w nowym modelu Smarta po raz pierwszy.

Zdolność pochłaniania podczerwieni jest również korzystna pod względem ekologicznym. Mniejsze nagrzewanie się wnętrza auta zmniejsza konieczność używania klimatyzacji, a to z kolei obniża spalanie paliwa. Ten innowacyjny system dachowy firm Webasto i Bayer to kolejny kamień milowy w rozwijaniu rozwiązań zapewniających komfort wszystkim pasażerom.

Panel dachowy o połowę lżejszy od szkła
Materiał wykorzystany przy produkcji okna jest nadzwyczaj lekki, a zarazem odporny na uderzenia oraz na warunki pogodowe. Poliwęglanowy panel dachowy jest aż do 50 procent lżejszy, niż byłby, gdyby do produkcji użyte zostało szkło. Wykonany z tworzywa sztucznego panel nowego Smarta Fortwo waży zaledwie 9,8 kilograma. Dzięki tak niskiej wadze obniża spalanie. Ale to nie wszystko – dach ma również pozytywny wpływ na dynamikę jazdy, ponieważ dzięki niemu środek ciężkości pojazdu położony jest niżej.

Proces produkcji dachu polega na dwuskładnikowym formowaniu wtryskowo-tłocznym. Drugim z wykorzystanych składników jest czarna poliwęglanowa mieszanka ABS Bayblend® T95 MF. Pozwala ona na zamontowanie dodatkowych elementów takich jak otwory do mocowania umieszczone na dolnej części dachu. Do nich zamocowana jest roleta tkaninowa, która pozwala na nieograniczone dostosowywanie jasności wewnątrz samochodu.

Powlekana powierzchnia czyni dach panoramiczny odpornym na zadrapania i niszczące działanie warunków atmosferycznych. Ten system dachowy jest największym na świecie absorbującym podczerwień, przezroczystym dachem samochodowym wykonanym metodą formowania wtryskowego.

Webasto produkuje swoje poliwęglanowe systemy dachowe we własnym zakładzie produkcyjnym w Schierling niedaleko Regensbura. W procesie wytwarzania szyb samochodowych firma wspomagana jest przez przedsiębiorstwo Bayer MaterialScience oferujące kompletny pakiet usług, na który składają się między innymi obliczenia symulacyjne formowania wtryskowego oraz rozszerzalności cieplnej, produkowanie i wybór materiałów produkcyjnych, testowanie technologiczne i analityczne, jak również technologia produkcyjna.

* * *
O firmie Webasto:
Webasto Petemar jest częścią koncernu Webasto AG, którego siedziba mieści się w Stockdorfie pod Monachium. Webasto pozostaje firmą rodzinną od momentu jej założenia w 1901 roku. Koncern ma obecnie ponad 50 oddziałów na całym świecie (z tego ponad 30 zakładów produkcyjnych). Firma specjalizuje się w produkcji rozwiązań umożliwiających zarządzanie komfortem cieplnym wewnątrz pojazdu oraz systemów dachowych. Webasto należy do 100 największych dostawców urządzeń dla przemysłu samochodowego na świecie. W roku 2011 grupa Webasto wygenerowała sprzedaż w wysokości ponad 2,3 mld EUR przy zatrudnieniu ponad 9.500 pracowników. Kluczowe obszary specjalizacji koncernu to projektowanie i produkcja systemów okien i modułów dachowych oraz dachów do kabrioletów, systemów ogrzewania, chłodzenia i wentylacji do samochodów osobowych, kamperów, jachtów i łodzi, a także do pojazdów użytkowych i specjalnych. Więcej informacji o firmie Webasto można znaleźć na stronie internetowej: www.webasto.pl
(Monika Bladowska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.