Facebook Google+ Twitter

Pochówek na Wawelu? Nic tak nie podzieli Polaków...

Decyzja o pochówku prezydenta Kaczyńskiego na Wawelu została przyjęta ze zdziwieniem przez wielu Polaków. W mediach wciąż słyszymy o jedności i zakończeniu sporów. Nic bardziej nie mogło zepsuć tej podniosłej atmosfery.

Sonda

Czy prezydent Lech Kaczyński winien spocząć na Wawelu?

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz potwierdził na konferencji prasowej o godz. 18, że para prezydencka zostanie pochowana na Wawelu. Dodał również, iż ma nadzieję, ze Kraków tę decyzję zrozumie. Uwaga ta w sposób oczywisty świadczy więc o tym, że kardynał Dziwisz nie jest przekonany co do słuszności decyzji podjętej przez siebie i rodzinę Lecha Kaczyńskiego. Albo obawia się, że część społeczeństwa może jej nie zrozumieć.

Wróć do materiału: 10 kwietnia 2010 roku. Reakcje i relacje dziennikarzy obywatelskichNa forach internetowych zawrzało. Zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy tej decyzji obrzucają się błotem i wzajemnie opluwają. Choć zdecydowanie gorzej mają ci, którym w pochówku prezydenta na Wawelu coś nie pasuje. Nawet jeśli wyrażają swoje zdanie w sposób kulturalny, zostają wyzuci z patriotyzmu i oskarżeni o nieumiejętność wniesienia się ponad podziały. Nie inaczej jest, Drodzy Dziennikarze Obywatelscy, w waszym przypadku. Po przeczytaniu niektórych komentarzy do artykułu "Pogrzeb pary prezydenckiej w niedzielę. Na Wawelu!" można się załamać.

Szkoda, że zdecydowano o pochówku prezydenta w Krakowie, na Wawelu. Załamani są pewnie warszawiacy, których zdecydowanie więcej z osobą Lecha Kaczyńskiego łączyło. Chociażby dlatego, że w 2002 r. wybrali go na prezydenta swojego miasta. Zdziwieni są krakowianie, dla których Wawel stanowi głównie nekropolię królów polskich, rezydujących niegdyś w tym mieście. Zaskoczeni są z pewnością politycy i dziennikarze, choć większość boi się teraz krytycznie komentować powziętą przez rodzinę prezydenta decyzję. W atmosferze medialnej histerii, jedno złe słowo może zachwiać ich pozycją, na którą pracowali przez długie lata.

Teraz wszyscy się będą licytować, zasłużył czy nie zasłużył? Był bohaterem, bo zginął tragicznie czy nie był, bo bohaterem może być tylko ten, kto dokona określonego wyboru, a ten zakończy się dla niego tragicznie? I po co nam to było? Podjęta pod wpływem emocji decyzja już wywołała burzę, a będzie jeszcze gorzej. Oby nie zdarzyło się tak, że w czasie pogrzebu dojdzie do kontrmanifestacji, a cały świat będzie się zastanawiał, o co tym Polakom w końcu chodzi?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (65):

Sortuj komentarze:

Wiem jedno zostało nam tylko komentowanie na temat pochówku bo i tak nic nie jesteśmy wstanie zmienic....Decyzja została podjęta!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ta cała pseudo-dyskusja w niczym nie przypomina rzeczowej dziennikarskiej debaty.To jest zwykły kupiecki jarmark nastawiony na samouwielbienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ludzie otworzcie oczy i wasze umysly ! To nie do wiary co wszystkie media robia z ludzkimi uczuciami, to istna manipulacja nimi, to autentyczna psychoza, jak mozna tak ludzmi manipulowac, by z nich zrobic prostych barnanow ! Gdzie wlasny umysl na te zdarzenia po tragedii samolotowej Pana prezydenta i jego swity, kto popelnil blad, nakazujac czy zlecajac wszystkim tak waznym osbobom wejsc do samolotu, gdzie logika ludzka ? Gdzie inteligencja ?rozwazna decyzja ?II blad ..ta nadmierna gloryfikacja wszystkich nieszczesliwych, tych co zgineli? Co sie dzieje, kto ma cel w tym by tak tych ludzi, co nie jeden wiedzal na nich psy, co krytyka nie byla lagodny dla nich, prosci ludzie niejedno mowiac brzydko zawieszali na nich, a teraz swieci ??? Czy zamulenie nastapilo przez te media tak totalnie , ze nikt nie umie sie otrzasnac ? Tysiace ludzi gninie dzienie, dzieci gloduja, kto modli sie tak fanatycznie za nich ? Kto wzywa do apeelu..ratujcie uciemierzonych ! ? Kto ???
I jeszcze decyzja pochowania Pana prezdenta i jego zony na Wawelu, ludzie czy was calkiem otlumaniono, zabrano mozliwosc myslenia, ??? Toc Wawel, to miejsce krolow ! naszych zasluzonych ! Czy Powozki dla Pana Prezdenta i jego zony nie wystraczy ? Teraz taki swiety???? To papiez nasz Jan Pawel II tego sie nie doczekal! a ktos zarzadza taka wazna decyzja bez pomyslunku , bez rozumu, w jakims fantycznym wzniesieniu!
Prosze pomyslcie wreszcie , nie zachowujcie sie ja kiedys butna szlachta !
Nie moze sie powtorzyc roczpacz jak po Stalinie czy Brezniewie ! Komu na tym zalezy ????
Badzmy prawymi POLAKAMI !!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.04.2010 12:31

"Zdziwieni są krakowianie, dla których Wawel stanowi głównie nekropolię królów polskich, rezydujących niegdyś w tym mieście."
Pani Agnieszko, nie tylko dla Krakowa Wawel stanowi nekropolię królów polskich. To miejsce, dla każdego polaka jest takim symbolem.
Tą decyzją, Wawel zatraci tradycje, symbol i nieodłączną część kultury narodu, zawartej w historii ludzkości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak na przebieg dyskusji pod tym i innymi tekstami - wynik sondy jest zdumiewajacy.
Wypowiedzieli sie ludzie, którzy dyskusję pod własnym nazwiskiem pozostawiaja "zaprawionym w boju"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nigdy nie bylem zwolennikiem, Pis ani tez polityki braci Kaczyńskich ani nawet Porozumienia Centrum. I nie chce zabierać glosy na temat pochowku L Kaczyńskiego na Wawelu - przynajmniej nie w takiej formie, jak te wszystkie dyskusje, fora protesty etc. -
Ale chce przypomnieć iż pan Lech Kaczyński został wybrany prezydentem RP w powszechnych, demokratycznych wyborach i myślę że należy się jemu i jego rodzinie szacunek. Więc bardzo proszę dajmy spokój. Przecież ta dyskusja niczego nie zmieni.
Ja rozmawiałem i rozmawiam z wieloma Francuzami i Niemcami - a raczej oni ze mną rozmawiali - oni się po prostu dziwią, takiej postawy Polaków. A ja się już nie dziwie ze niektórzy sobie z nas kpią. Jednak ciągle jestem dumny ze jestem Polakiem. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rafał, Twój argument z Wiśniowieckim nie będzie bardziej trafny przez wielokrotne poewtarzanie go. Skoro na Wawelu leżą warchłoły, to dlaczego chcesz tam widzieć zasłużonego człowieka?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"nad jakim to narodem musiał przez te ostatnie lata panować jej syn"

Panować??

Myślałam, że uda mi się powstrzymać od komentarzy. Ale teraz zrozumiałam, skąd ten Wawel. Czy teraz będzie nam PANOWAŁ Jarosław? W końcu sukcesja byłaby naturalna...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sprzeciwy w sprawie pochówku na Wawelu oceniane są przez jego zwolenników w kategoriach nienawisci.
Błąd! To nie jest nienawiść, ponieważ sprzeciw wyrażaja ludzie, ktorzy śp. prezydenta nie kochali. Taka dwubiegunowośc uczuciowa nie wchodzi w rachubę.
Jest wynikiem racjonalnych przemysleń: trudno Wajdzie przypisywac "nienawiść", trudno w tych samych kategoriach oceniać fakt, że wnuk Piłsudskiego interweniował w Krakowie, aby upewnic sie, że pp.Kaczyńscy będą leżeć w odpowiedniej odległosci od Marszałka.
Sądzę - odległości adekwatnej w wymiarze fizycznym, do zasług dla kraju w wymiarze historycznym.
Rzecz sprowadza sie do banału - pwiedzenie "znaj proporcyja mocium panie"
znalazło tu jak mało kiedy swoje zastosowanie. Tym razem, w okolicznościach tragicznych.
Ktos poczucie proporcji utracił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Agnieszka Pawłowska - Zabijacie tymi przeintelektualizowanym słowami rodzinę Kaczyńskich, która niewyobrażalnie cierpi po nagłej stracie bliskich. Nie wierzę w żadne polskie pojednania czy narodowy płacz po tragedii pod Smoleńskiem. Moim jedynym pragnieniem jest jedynie to by Pani Jadwiga Kaczyńska nigdy nie zobaczyła tego na własne oczy, nie musiała czytać tych bzdur, by żyła w nieświadomości o tym, nad jakim to narodem musiał przez te ostatnie lata panować jej syn -
Nic dodać, nic ująć...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.