Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2182 miejsce

Pochwała totalitaryzmu? "Politeia" Platona

Nigdy nie dowiemy się czy pierwsze rozważania na temat ustroju państwa pojawiły się w głowie Platona już za młodzieńczych czasów, kiedy to obserwował zbliżający się upadek Aten, czy też dopiero poźniej przy samym już pisaniu dzieła, które uczyniło go nieśmiertelnym

"Politeia" Platona składa się z dziesięciu ksiąg, których tematyka krąży wokół dwóch centralnych pytań: po pierwsze - czym jest sprawiedliwość, po drugie - w jakim celu powinniśmy działać w jej imię?

Z punktu widzenia filozofii polityki interesującą wydaje się być Księga IV, w której nastepuje próba rozwiązania problemu zarówno psychologiczno-moralnego, jak i politycznego. Przedstawiona jest w niej wizja idealnego państwa, które porównane zostaje do człowieka składającego się z trzech części. Jego ludność podzielona zostać powinna na trzy kasty, z których każdej przydzielone zostaną odpowiednie prawa i obowiązki.

I właśnie w tym punkcie rozważań Platona wielu upatruje dziś początków ideologii państwa totalitarnego.

Wedle filozofa, państwem rządzić powinna najwyższa kasta - filozofowie i mędrcy (odpowiednik ludzkiej głowy/rozumu sterującego całym ciałem), których zadaniem jest poznanie absolutnej prawdy i osiągnięcie mądrości potrzebnej do kierowania resztą społeczeństwa. Dwie pozostałe kasty będące podległe tej najwyższej to żołnierze (piersi niosące ze sobą wolę działania) oraz prostacy, mający spełniać rolę rzemieślników (ludzkie podbrzusze wraz z jego pożądaniem, które powinno zostać opanowane).

I choć sam Platon przelewając swoje idee na papier kierował się zasadą państwa ogólnego dobra i sprawiedliwości, to jego pomysły wykorzystano później z ogromnym okrucieństwem, w obronie własnych interesów. Kto wie, czy platońska idea państwa nie jest jedną z pierwszych utopii, których skutki wcielania w życie znamy z historii nie tylko starożytnej, ale także i tej najnowszej?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

:)
No.
Panów też? Klonować?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na Agnieszkę przydałby się co najmniej kaliber Hegla : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomasz, jak możesz dobijać Agnieszkę Fukuyamą :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masz rację, ale zawsze można wybrać najmniejsze zło i kierując się wyłącznie egoizmem, odrzucić idealistów. Choć np. taki jeden jest cudny, sam zobacz:
http://www.youtube.com/watch?v=GxtwzU0-wPM

Sklonuję go i zostanie naczelnym Wojownikiem w moim państwie Platońskim.
Gdzie ja będę Mędrcem, prawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak. Te liberały... : ) A państwo Platona nie nadejdzie. Historia przecież już się skończyła :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problem Agnieszko, że najczęściej ten liberalizm kończy się na wpisaniu go na sztandary, a i z tym coraz gorzej, bo zarówno lewica i prawica obrzydziła ten termin Polakom skutecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlatego też korzystając z możności dokonania wyboru, wybiorę partię dla której liberalizm jest wartością oczywistą.

Zanim nadejdzie państwo Platona, w którym to ja, jako Mędrzec, pozwolę hołocie hasać...do czasu, jednakowoż...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Demokracja to wartość raczej dla tych, którzy cenią sobie aktywność w sferze publicznej i możność dokonywania politycznych wyborów. Bardziej istotne, choć zapewne mniej uświadamiane jest to, co zawiera się zwykle w określeniu "liberalizm". Swoboda i instytucjonalna gwarancja nieograniczania swobody jednostki w kilku wymiarach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W zasadzie, małe są możliwości manewru, na obecnym poziomie rozwoju społeczeństw jako całości największych enklaw wolności dostarcza poniewierana niekiedy demokracja, wszystko inne wcześniej czy później do faszyzmu prowadzi, co likwiduje te maleńkie (w skali świata i historii) wysepki wolności. Choć z drugiej strony, jakie to kuszące ofiarować swoją wolność Mędrcowi...albo komukolwiek czy czemukolwiek, bo tak straszno być za swoje życie odpowiedzialnym.

Co do mnie - bardzo chciałabym żyć w państwie Platona, oczywiście, jako Mędrzec, prawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie Barbaro. Zresztą paradoksalnie programowy brak hierarchii zrodził jeszcze większą kastowość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.