Facebook Google+ Twitter

Pociąg do historii - podróż przez historię ziem zachodnich

W Grodkowie od 3 maja do 7 maja odbędzie się wystawa pod tytułem "Podróż przez historię ziem zachodnich 1939 - 2007''. Impreza ta jest organizowana przez ośrodek "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu pod patronatem Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego.

 / Fot. Damian Kapinos Przez pięć kolejnych dni, od 3 do 5 maja, na dworcu kolejowym w Grodkowie gościć będzie wystawa „Pociąg do historii”, ukazująca historię zachodnich ziem Polski po II wojnie światowej do czasów współczesnych. Nasze miasto jest trzecią stacją na trasie wystawy w tym roku. „Pociąg do historii”, pierwsza w Polsce podróżująca wystawa mieści się w wagonach kolejowych. Jej twórcą jest wrocławski Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”. Ekspozycja prezentuje najważniejsze wydarzenia w powojennych losach ziem zachodnich.

Historyczny i kulturowy dorobek społeczności tych terenów ukazany jest za pomocą nowoczesnych i ciekawych form, jak np. prezentacje multimedialne, gra komputerowa, quiz, autentyki zabytkowych eksponatów, kopie dokumentów, prasy, plakatów. Zwiedzający wystawę mogą brać udział w towarzyszącym jej programie edukacyjnym i kulturalnym (np. lekcje „żywej historii” dla szkół, pokazy filmów, wieczory wspomnień dla mieszkańców).

Jednym z głównych punktów wystawy są relacje ludzi – świadków oraz współuczestników omawianych zdarzeń. Do wagonu można przynosić i kopiować własne pamiątki (zdjęcia, dokumenty itp.), które zostaną przekazane do archiwum ośrodka „Pamięć i Przyszłość” w ramach prowadzonego przez cały rok programu „Świadkowie Historii”. W zeszłym roku „Pociąg do historii” odwiedził trzy stacje – Malczyce, Jelcz-Laskowice i Wałbrzych, prezentację zakończył krotki postój na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Gospodarzem pokazu „Pociągu do historii” w Grodkowie jest Burmistrz Marek Antoniewicz. Wstęp na wystawę kosztuje symboliczną złotówkę.

Patronat nad wystawą objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

w końcu ktoś z Opolszczyzny !!!

fajnie wiedzieć

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.